Jól sikerült a lízingcégek első fél éve. A Magyar Lízingszövetség adatai szerint 235 milliárd forint volt a finanszírozott összeg, ez 4 százalékkal több a tavalyinál. Az eredmény annak tükrében különösen jó, hogy a bankok által kihelyezett vállalati hitelek volumene csökkent. A lízingcégek viszont a legfontosabb szegmensek mindegyikében növekedést értek el – mondta Nyikos Katalin, a Magyar Lízingszövetség elnöke.
A vállalkozások szeretik
Bár a vállalkozások elsősorban hitelre gondolnak, amikor forrásra vagy finanszírozásra van szükségük, sok esetben választják a lízinget is – derül ki a GfK kutatásából. A 300 millió forintnál nagyobb árbevételű cégek 30 százalékának van lízingszerződése. A kisebb cégeknél ez az arány csupán 16 százalék, de a várakozások szerint ez nőni fog. A cégvezetők 16 százaléka úgy látja, a lízingnek nincs hátránya a hitellel szemben, a többségük pedig kedvezőbbnek is tartja a hitelnél. A lízing elterjedését mutatja, hogy miközben a cégek 21 százalékának van ilyen szerződése, állami támogatású beruházási hitellel csak a tizedük, piaci forgóeszközhitellel pedig csupán a 9 százalékuk rendelkezik. A cégek legtöbbször járműveket lízingelnek, ahol használják ezt a finanszírozási formát, 54 százalékban személyautót, 34 százalékban teherautót és 10 százalékban mezőgazdasági járművet vettek lízingbe.
A járműpiac esetében ugyan első látásra szerénynek tűnik az egyszázalékos növekedés, a lízingszövetség szerint azonban már ennyi is jelzi: a piac magára talált. A másik két szegmens erőteljesebb bővülése pedig azért kedvező hír, mert ezek csökkentik a lízingcégek járműpiactól való függőségét. Nyikos Katalin szerint ez a trend folytatódni fog, és a jövőben egyre erősebbé válik a lízingpiac többi pillére is, ami egészségesebbé, kiegyensúlyozottabbá teszi a szektort. A jegybanki hitelprogramok az idei első fél évben is segítették a lízingcégeket. A finanszírozott összeg csaknem negyede, 55 milliárd forint a Növekedési Hitelprogramhoz (NHP) kötődött, emellett 7 milliárd forintot az exportcélú lízingfinanszírozást elősegítő Exim-program keretében is kihelyeztek. Az agrárlízing továbbra is jelentősnek számít. A mezőgazdasági cégeknek 30 milliárd forintot helyeztek ki az első hat hónapban, a gazdák főleg a termelőeszközök beszerzésére használják a lízinget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.