Nem ússzák meg az autópályán bliccelők: a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. ugyanis előbb-utóbb – vagy maga, vagy valamely megbízott behajtója révén – hozzájut a pénzéhez, függetlenül attól, hogy magyar vagy külföldi-e az adós – tájékoztatta a Világgazdaságot a NÚSZ. Idén csak a behajtócégeknek köszönhetően a belföldi ügyfelektől 240 millió, a külföldiektől pedig egymilliárd forint érkezett a NÚSZ számlájára. A külföldiektől befolyt egymilliárd forint a behajtandó összeg 45 százaléka. A belföldiek esetében a 2016-ra vonatkozó első csomag még nincs lezárva, ezért a sikeresen behajtott pótdíjak számának aránya még nem ismert, de hasonló lehet a tavalyi 18 százalékhoz. A tavalyi behajtandó összegből 1,2 milliárd forintot sikerült érvényesíteni, ami tehát hasonló az idén elért összeghez. Az utolsó negyedév viszont még meglökheti a tartozások összegét.
A külföldiek esetében a behajtandó darabszám lényegesen magasabb: 110 ezer volt eddig idén, tavaly egész évben pedig több mint 145 ezer. Az idén eddig a behajtóknak átadott megbízások összege 1,637 milliárd forint, tavaly pedig 2,178 milliárd forint volt.
A belföldi és a külföldi behajtásra átadott esetek darabszáma, értéke és az érvényesítés aránya azért ilyen eltérő, mert a NÚSZ a belföldi bliccelők esetében először egy alappótdíjas felszólító levelet küld az autó üzemben tartójának. Ha ennek az autós nem tesz eleget, akkor a NÚSZ emeli a tétet, és a maximális pótdíjat tartalmazó felszólítást küld ki. Ha az ügyfél 30 napon belül fizet, akkor a személyautók után 14 875 forint alappótdíjat kell fizetnie, harminc napon túl viszont a maximális pótdíj már csaknem hatvanezer forint. A belföldi bliccelők nagy része – akikkel először a NÚSZ próbálja felvenni a kapcsolatot – a levelek kézhezvétele után fizet. A többi követelést adja át a NÚSZ a behajtóknak – már maximális pótdíjjal. A külföldi partnereknek átadott pótdíjesetek értékét viszont alappótdíjjal számolják. A hazai bliccelők az esetek 80 százalékában fizetnek.
Az éves 1,2 milliárd forint körüli behajtásból befolyó összeg és az évi körülbelül 150-180 ezres „esetszám” ugyan töredéke az éves bevételnek, illetve az eladott matricák számának, de minden fillér számít. Idén az első háromnegyed évben eladott e-matricák száma átlépte a tízmilliós határt, 7,6 százalékkal fogyott több, mint az előző évben. Forintban számítva 9,6 százalékos az eddigi plusz. Ennek köszönhetően a tavalyi első háromnegyed évi 48,9 milliárd forint után idén 53,6 milliárd forint származott az e-matricák eladásából. A teljes bevételben a legnagyobb részt a D1-es matricák képviselték, ezekből 41,3 milliárd forint folyt be, míg a megyei vignetták eladásából több mint nyolcmilliárd forint származott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.