BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Januárban kezdődik a nagy roham

Komoly roham várható a kapacitásbővítő beruházásokat támogató uniós pályázatokon, amelyeknek a kiírására nyár óta vártak a kkv-k

Ami a lakosságnak a hűtőgépcsere-program volt, az lehet egy-kétezer kkv számára a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP) 21-21 milliárd forintos keretösszeggel, kapacitásbővítést támogató beruházásokra meghirdetett két pályázat. Igazából mindkettő, vagyis az 1.2.1 és az 1.2.2 kódszámú pályázat 2017-től élő támogatási keretet tesz elérhetővé, ugyanis a terveket január 16-tól lehet beadni, elvileg 2019 januárjáig. Aki nyerni akar, annak viszont már az első héten érdemes beküldenie a dokumentációját. Szuhoczky Gábor, az Euroadvance Közgazdasági Tanácsadó Kft. ügyvezetője szerint óriási lesz az érdeklődés, miután a két GINOP-pályázat a hitelfelvételt elutasító cégeknek is jó lehetőség fejlesztéseik megvalósításához. Esélyük azonban csak azoknak lesz, amelyek legalább 50 százalék önerővel rendelkeznek, mert a vissza nem térítendő támogatás ennyit ír elő (megújuló energetikai beruházásnál helyenként ennél többet). A támogatott projekt befejezését követő két éven belül árbevételt kell növelni.

Kereskedelmi és szolgáltató cégek nem kaphatnak támogatást, a nevesített termelő és feldolgozóipari vállalkozások annál inkább. A műanyaggyártók, a faipari, a vegyipari és a gyógyszeripari üzemek, a csomagolóeszköz-gyártók, a fémipari- és elektronikaialkatrész-gyártók – az autóipari beszállítók tipikus partnerei –, valamint a textilipar egyaránt forrást találhatnak eszközbeszerzéshez, technológiafejlesztéshez, informatikai beruházásokhoz, ezenfelül megújuló energiaforrásokra áttéréshez, infrastrukturális és ingatlanberuházásokhoz, azaz telephelyvásárláshoz, -bővítéshez is. Szuhoczky Gábor kiemeli: pluszpontot jelent az elmúlt két év tisztességesen lekönyvelt jó gazdálkodása, és a cég korával is magas pontszámokat lehet szerezni.

„Populáris pályázatok, kurrens támogatási célokkal” – véli Maróczi Imre, a Pályázati Tanácsadók Országos Szövetségének elnöke, mondván, a keretösszegek nem kimagaslóak, de miután a támogatásra olyan fejlesztésekkel lehet és érdemes pályázni, amelyek a kapacitásbővítés elengedhetetlen kritériumai, előkerülhet a fiókokból jó néhány elhalasztott önerős beruházás felújított terve. Hasonló támogatásokra folyamatosan lehetővé kellene tenni a pályázást – tette hozzá Maróczi –, ugyanis a kkv-k jelentős része nem piacképes ötletek, hanem forráshiány miatt nem tud bővülni.

A kapacitásbővítő uniós pályázatok online vetületéről Fehér Sándor, az IVSZ – Szövetség a Digitális Gazdaságért EU-támogatás szakértője elmondta, hogy a termeléshez szorosan köthető informatikai fejlesztéseket (például ERP-rendszerek, termelésirányítás, készletgazdálkodás) a szóban forgó pályázat teljes költségének 15 százalékáig támogatják, míg a komplexebb igényekkel a Modern Vállalkozások programja néven ismert GINOP-pályázathoz és a vállalati komplex informatikai fejlesztést segítő, összesen négyezer céget célzó, csaknem 40 milliárdos keret­összegű programjaihoz érdemes fordulni. A két nagy uniós kkv-s informatikai támogatás részleteit holnap jelentik be, a kiírásuk időpontja a tervek szerint egybeesik a kapacitásbővítőkével, azaz január közepén startolhatnak azok is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.