Ennek eredményeként tavaly a számlapénzek már stabil többségbe kerültek a lakossági betéteken belül, és arányuk megközelítette a 60 százalékot. Mindez azzal együtt következett be, hogy tavaly a háztartási betétek mennyisége is érezhetően nőtt: az MNB statisztikái szerint 7165 milliárd forintot ért el november végén, ami amellett, hogy több mint négyszázalékos bővülés, három és fél éves csúcsot is jelent.
A lekötött betéteknél értelemszerűen ellentétes irányú folyamatok játszódtak le tavaly: a 2889,7 milliárdos november végi állomány amellett, hogy 16,4 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál, a 2011 véginek alig több, mint a fele, és egyben közel 15 éves mélypontot is jelent. Az egyetlen biztató jel, hogy az év vége felé közeledve az állomány zsugorodása lelassult: a novemberig tartó három hónapban már csak 2,2 százalékos visszaesést tükröznek a jegybank számai.
A betétesek csökkenő aktivitása miatt a lekötött pénzek súlya 40 százalék környékére süllyedt a teljes lakossági portfólióban, az éven belüli futamidőre elhelyezett, nem egészen 2000 milliárd forint pedig 27,6 százalékát adja a tortának. (Ehhez képest a lakossági ügyfelek 2011 novemberében a betéteik alig több, mint negyedét tartották lekötetlenül a számláikon, a fennmaradó 74 százalékos rész túlnyomó többségét pedig az éven belüli futamidőre elhelyezett pénzeszközök adták.)
A több mint 850 milliárdos számlapénznövekmény persze egyáltalán nem meglepő az elérhető kamatok alakulásának tükrében. A lakossági lekötött betétek átlagos, évesített kamatlába 0,55 százalékra esett tavaly novemberre, ami a nem túl acélos, egy évvel korábbi értékhez képest is fél százalékpontos visszaesést jelent.
Ráadásul a folyószámlakamatok és a lekötött betétek kamatai közötti különbség is minimálisra zsugorodott: novemberben az átlagos érték 34 bázispontot ért el, amiért valóban egyre kevesebben hajlandók – akár pár hónapos futamidőre is – lekötni a pénzüket. Sovány vigaszt jelenthet, hogy a lekötött betétek után fizetett kamatok csökkenése mára megállni látszik, hiszen az elmúlt fél év során csak havi néhány bázisponttal változott az átlagos érték a bankoknál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.