Egyre több árajánlatot kell készíteniük az építőanyag-kereskedőknek, ami azt mutatja, komoly mozgolódás van az építőiparban. Az építőanyag-nagykereskedelemmel foglalkozó Újházcentrum Zrt. partnerei tavaly 14 százalékkal növelték forgalmukat, mindezt úgy, hogy elmaradtak az EU-s projektek, viszont a használt lakások felpörgött adásvétele nyomán megélénkült a felújítási piac, és átlagosan 3-4 százalékos áremelést is érvényesíteni lehetett – válaszolta megkeresésünkre Juhász Attila, a cég illetékes vezetője.
A tetőcserepeket gyártó Terrán Kft. partnerei is arról számoltak be, hogy kifejezetten sikeres évet zártak, hiszen két számjegyű növekedést értek el – mondta Gódi Attila, a cég ügyvezető igazgatója.
Az építőipari alapanyagokat gyártó Mapei felméréseiből pedig az derült ki, hogy a termékeiket forgalmazó kereskedők átlagosan 25 százalékkal növekedtek – tette hozzá Markovich Béla, a cég ügyvezetője, aki szerint a sikeresség nemcsak azon múlott tavaly, hogy a kereskedő hogyan működött, hanem azon is, hogy hol.
A legjobb eredményeket Budapesten és Pest megyében érték el, mivel itt volt a legnagyobb igény az építőanyagokra. Nyugat-Magyarországon is bővíteni tudta a forgalmát a kereskedők többsége, viszont Kelet-Magyarországot még nem érte el az építési láz, legalábbis nem olyan mértékben, mint az ország központi és nyugati részét.
Az építőanyag-gyártásban tapasztalt növekedés mértéke termékcsoportonként is eltérő volt, a legnagyobb bővülést, az előző évhez képest csaknem másfélszerest, a szerkezeti falazóanyagok piacán tapasztalták – tájékoztatott Vidor Győző, a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség elnöke. Az építési technológia sorrendjét figyelembe véve a forgalomnövekedés üteme várhatóan tovább erősödik az idén a többi terméktípusnál is.
Az ablakgyártók teljesítménye azonban tavaly rosszabb volt az előző évinél az elmaradt intézményi felújítások és a nagyszabású panelprogram hiánya miatt, de volt olyan szegmens, például az égetett kerámia, különösen a téglagyártás, ahol viszont már tavaly 40 százalékkal megugrott a rendelésállomány. Az épületgépészeti termékeknél egyelőre nem várnak jelentősebb mozgást, az új építések ugyanis még nem tartanak ott, a korszerűsítési pályázatok hiánya pedig erősen érzékelhető.
Az épületenergetikai felújításokat ösztönző források tavaly néhány óra alatt kiapadtak, piacélénkítő hatásuk nem volt, a lakosság most inkább kivár, és újabb pályázatok kiírására várnak a gyárak is.
Várhatóan az idén is hasonlóan jól alakul a rendelésállomány, különösen Budapesten és Pest megyében – mondta Markovich Béla. A hideg idő miatt az építkezések üteme lelassult, ezért a kereskedők országosan a rendelésállomány növekedését márciusra, áprilisra várják. A Terránnál a 2016-os év hasonló időszakához képest a 2017-es rendelésállomány szintén emelkedett, két számjegyű volt a növekedés – hangsúlyozta Gódi Attila. A Terrán rendelésállománya is hagyományosan a tavaszi időszakban növekszik a legnagyobb mértékben, várakozásaik szerint az idei növekedés akár 15 százalékos is lehet.
A növekvő kereslet miatt az áremelés már tavaly elkezdődött. Először a nehéz építőanyagok árait növelték a gyártók. „Mindenképpen várható az idén is áremelkedés, amelynek mértéke 5-10 százalék között mozog majd” – fejtette ki Markovich. A Mapei vezetője arra számít, hogy az építőanyagok iránti kereslet tavasztól nagymértékben meg fog nőni, és a gyártók egy része minden bizonnyal ki fogja használni a lehetőséget, hogy 2013 előtt mélypontra jutott árait emelje.
„Az elmúlt 5-6 évben érdemben nem nőttek az árak a piacon, sőt egyes termékeknél a korábbi listaárak alá mentek a gyártók, miközben a nyersanyagok és az energia több ízben drágult, és a cégeknek a korábbi piac tört részén konzervált kapacitások mellett kellett munkatársaikat megtartaniuk” – hangsúlyozta Vidor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.