Különösnek tűnik, hogy éppen egy önkormányzat jár élen a környezettudatos lakásépítésben, és épít közpénzből az átlagosnál drágábban kivitelezhető bérlakásokat. Csakhogy ezt egy olyan kerület teszi, amelyik folyamatosan építkezik – az elmúlt két évtizedben 30 ezer négyzetméternyi bérlakást épített fel –, és támogatja az energiamegtakarítást szolgáló társasházi felújításokat.
Csaknem félezer bérlakás megépítése és a helyi társasházak hőszigetelésre, nyílászárócserére, illetve fűtés-korszerűsítésre beadott pályázatainak elbírálása után jött az elhatározás – idézi fel Borszéki Gyula, a XIII. kerület alpolgármestere –, hogy modern, olcsón üzemeltethető, de egészséges életkörülményeket biztosító bérlakásokat építsen az önkormányzat.
A Jász utcai, mindmáig egyedülálló bérlakásprojekt három épülettömbjét két éve adták át az első száz bérlőnek. Az 50-60 négyzetméteres lakások éves fűtési költsége átlagosan 20 ezer forint, vagyis a ház valóban takarékosan működik. A rezsimegtakarítást nem az önkormányzat, hanem a lakók élvezik, ugyanis – mint az alpolgármester hangsúlyozza – nem klasszikus piaci beruházást terveztek, hanem egyértelműen példamutatót, amelynek megépítésére hajlandó volt a kerület húsz százalékkal többet költeni, mint amennyibe egy hagyományos épület kerül.
Az idén tovább folytatódik a bérlakásépítés a XIII. kerületben – most az önkormányzat 23 lakásos passzívház építésébe kezd, amely a műfajban egyedülállóan nagynak számító lakóháztömbjével sorra nyeri el a nemzetközi pályázatokat (akárcsak a nemzetközi szinten is különleges projektnek számító óvodaépület).
A Jász utcai minősített passzívház nemcsak a potenciális bérlők fokozott érdeklődésére tart számot, hanem már külön helyiséget kellett a bérházban kialakítani a folyamatosan érkező, a technológiára kíváncsi látogatóknak, köztük egyetemi csoportoknak.
Eközben a Hermina Happy Land területén csaknem 270 lakást alakítanak ki abban a már épülő házban, amelyet a világ legnagyobb passzívházépületeként hirdet a beruházó. Almásy Sándor, a Hermina Bau Kft. ügyvezetője nem titkolja: akkor melegítették fel a passzívházprojekt csaknem tízéves tervét, amikor az új lakások áfáját 5 százalékra csökkentette a kormány, a banki betéti kamatok pedig padlót fogtak, amitől a lakáspiac fellendült.
A pénzüknek jó helyet kereső vevőknek a jelenleg 450-470 ezer forintos négyzetméteráron kínált lakások igen vonzók, a beruházó szerint értékük már a szeptemberi átadásig 30 százalékkal megugrik majd. A projekt anélkül is rentábilis – tette hozzá az építtető –, hogy a környezettudatos ház lakásait a felső árszinthez lőnék be.
Az értékesítés jól halad, a szomszéd telken máris elindult egy ötszáz lakásos, ugyancsak passzívház-technológia szerint tervezett ház építésének előkészítése. A Herminamezőn épülő lakások nemcsak a minimalizálható rezsiköltség, hanem a speciális technológia kínálta kellemes életkörülmények miatt is vonzók.
A XIII. kerületbe tervezett újabb ház is nagyon komoly vonzerőt jelent azoknak, akik az életminőség terén is tovább akarnak lépni az önkormányzati lakásukból. A leadott bérlakásokba pedig rosszabb állapotúakból tudnak beköltöztetni új lakókat, így mindkét lépésben minőségi csere történik.
A passzívház komplex tervezői szemlélettel kialakított épület, amelynek hőveszteségét minimalizálják, az épület hőnyereségét viszont maximalizálják.
A passzívházakat télen elsősorban a nap fűti, nyáron a kellő árnyékolás hűti, a friss, pormentes levegőt légcserélő berendezések biztosítják.
A hivatalos minősítést az elkészült házakra kérésre a Darmstadt Passivhaus Institut adja ki a fajlagos éves összes energiaszükséglet mérése után.
Az optimális működtetés a lakókon is múlik, akiknek meg kell tanulniuk használni a házat, hogy az valóban passzív üzemmódban, minimális energiafogyasztással működjön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.