Az autógyárak továbbra is pörgetik a magyar ipariingatlan-piacot, nemzetközi szinten pedig már az e-kereskedelem pörög, amely Európában húsz százalékra növelte bérlői jelenlétét. Magyarországon még nem számottevő ez a szegmens, bár az online üzletek egyre gyorsabban növekednek – ismertette a trendeket Kemenes László, a régióvezető ipariingatlan-szolgáltató, a Prologis magyarországi ügyvezetője.
A tavalyi rekordév ellenére összességében óvatos optimizmus jellemzi – az idén szolid csökkenésre esélyes – logisztikaiingatlan-piacot, amely Európában mindenütt túlteljesíti a helyi GDP növekedését. Az elmúlt tíz évben hatvan százalékkal nőtt a bérbe adott ipari ingatlanok állománya, miközben 7,6 százalékra csökkent az üresedési ráta, és történelmi szintre, 96,4 százalékra nőtt a kihasználtság Kelet-Közép-Európában, ahol 65 százalékkal nőtt az új befektetések nagyságrendje – mondta Kemenes.
A bérleti díjak érdekesen alakultak: Európában négyzetméterenként 47 euróra emelkedett az éves tarifa – ez 11 százalékkal a hét évvel ezelőtti történelmi csúcs alatt és 13 százalékkal a mélypont felett van. Magyarországon már 38 százalékkal haladja meg a 37,2 eurós bérleti díj a mélypont átlagát, ami nálunk nem az átlag feletti növekedésre, hanem a szédületesen alacsony bázisra utal.
Európában 20 milliárd eurót, Magyarországon 225 millió eurót fektettek be tavaly ipari ingatlanokba, idén az európai érték 15-20 milliárd euró lehet a lehetőségek hiánya miatt a Prologis piackutatása szerint. A kereslet újabb fejlesztéseket indukál, a Prologis például Pozsonyban és Prágában is vett nemrég földterületeket új parkok létrehozásához.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.