Az úszószövetséget 1992 óta irányította Gyárfás Tamás, a kajak-kenusok élén pedig 1995-től állt Baráth Etele. Miután lemondtak, a Magyar Ökölvívó Szövetség (MÖSZ) elnöki tisztségét 1996 óta betöltő Csötönyi Sándor lett a leghosszabb ideje hivatalban lévő magyar sportvezető. Februárban azonban a boksztársadalmat egyre inkább megosztó Csötönyi jelezte: Erdei Zsolt javára hajlandó lemondani az elnökségről. Az amatőrként világ- és kétszeres Európa-bajnok, olimpiai bronzérmes, profiként félnehézsúlyban (WBO) és cirkálósúlyban (WBC) is világbajnok Madár az április 1-jei közgyűlésen – jelenleg úgy tűnik, ellenjelölt nélkül – válhat a MÖSZ első emberévé.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Itt a generációváltás: Erdei Zsolt és Balzsay Károly újíthatja meg a magyar ökölvívást Fotó: Szabó Miklós[/caption]2015-ben 834,6 millió, tavaly 664 millió forint volt az ökölvívó-szövetség összes bevétele – közölte a Világgazdasággal a szervezet, amikor arról akartunk képet kapni, milyen körülmények között veheti át a stafétabotot Erdei. Sokat javított a pénzügyi helyzeten, hogy a boksz is bekerült a 16 kiemelt sportág közé, hiszen 2012-ben még mindössze 140 millió forintból gazdálkodott a szövetség. A MÖSZ 1445 igazolt versenyzőt tart számon, köztük 411 felnőttet. A szövetség nyilvántartásában szereplő egyesületek húsz százaléka budapesti: a 163 listázott klub közül 33 található a fővárosban.
– Az elmúlt hetekben, hónapokban jártam az országot, lobbiztam, Debrecentől Kőszegig egyeztettem a szakma képviselőivel – mondta lapunknak Erdei Zsolt. – Az új elnökség megalakulása előtt Csötönyi Sándor mellett gazdasági és jogi szakemberekkel is tartom a kapcsolatot. Megválasztásom esetén az első lépés az átfogó szabályalkotás és a bizottságok felállítása lesz, az edzői és a bírói testülettől kezdve a fegyelmi és átigazolási ügyeken át a tervezésig, a protokollig. Mennyiségileg és minőségileg is fel kell zárkóznunk ahhoz, hogy a magyar ökölvívás sikeresebb legyen, mint az elmúlt nyolc-tíz évben. A következetes munka mellett képzésben és egyéni menedzselésben is utol kell érnünk magunkat – tette hozzá.
Madár hangsúlyozta, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy javuljon az ökölvívás megítélése, a versenyek pedig a profi gálák hangulatát idézve minél látványosabbak legyenek, hogy a helyszíni érdeklődés és a televíziós nézettség is magasabb legyen. Az elnökjelölt szerint nem is amatőr, hanem olimpiai stílusú ökölvívásról érdemes beszélni ezután, ahol az utánpótláskorú versenyzőktől egészen a felnőttekig életpályamodellt tudnak kínálni, ahol a legjobbaknak szakmailag és anyagilag sem perspektíva idő előtt profinak állni. Erdei Zsolt egyúttal azt is egyértelművé tette, hogy az elnöki teendők mellett az egyesülete csak a nevében marad Madárfészek, ezután a szövetségi munkára fog összpontosítani.
A szövetségi kapitányi tisztséget tavaly szeptember óta betöltő – profi bokszolóként nagyközépsúlyú világbajnok (WBO, WBA) – ifjabb Balzsay Károly szerint nagy szükség van már a sportgazdasági és sportszakmai arculatváltásra. A MÖSZ-nek egy 21. századi modern sportszervezetként kell fellépnie, a versenyzőknek kiemelt figyelem mellett hatékony ösztönzőrendszert kínálva. A szakember úgy látja, a sikeres, eredményes szerepléshez kell három-négy év, hogy beérjen a szakmai koncepció, de már a 2020-as tokiói olimpia is mérföldkő lehet, ahová egy nagy létszámú delegációval kellene eljutni, több éremesélyes ökölvívóval a sorban.
Ifjabb Balzsay szerint az elmúlt években az infrastrukturális helyzet sokat javult, de az utánpótláskorúakat tudatosabban kell felépíteni, különösen a felnőttmezőny felé tartó ifjúságiakat. A háromlépcsős szakmai programokban való részvétel mellett az eddiginél több nemzetközi verseny és edzőtáborozás várhat a korosztályra. A kapitány szerint fontos növelni a sportág marketing- és reklámértékét, de legalább olyan lényeges a sportdiplomácia felfuttatása, hogy döntéshozói pozícióban legyenek nemzetközi sportvezetőink, ugyanígy világviszonylatban ismert és elismert bíróink.
Az egyesületek is várják már április 1-jét. A KSI ökölvívó-szakosztályát vezető Törteli Ferenc szerint a magyar ökölvívásban dolgozóknak közös érdekük, hogy egy olyan szövetség álljon fel, amely minden körülmények között a versenyzők és a klubok érdekeit képviseli. Úgy látja, ennek a pénzügyi átláthatóság és a következetes szakmai munka az alapja, évről évre megfogalmazott reális tervekkel. Burján Attila, a Vasas-Süllős szakosztály-igazgatója szerint mindenekelőtt látni kell, hogy a tisztújító közgyűlés eredményeképp kik kerülnek döntéshozó helyzetbe, ezt követően lehet csak megfogalmazni az egyesületek igényeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.