Heteken belül elkezdődik Debrecenben a majdani autóbuszgyártáshoz kapcsolódó oktatási és fejlesztési központ építése, az ehhez szükséges jogerős építési engedélyek már megszülettek – mondta a Világgazdaságnak a magyar tulajdonban lévő beruházó cég, az ITK Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója, Kossa György. A körülbelül ötezer négyzetméter alapterületű létesítményben részben a későbbi gyártáshoz szükséges szakemberek (szakmunkások, mérnökök) duális rendszerű képzésének gyakorlati része folyik majd.
Később Budapestről ebbe a debreceni épületbe kerül az ITK Holding Zrt. kutatás-fejlesztési része is, ahol a járműcsaládokat tervezik majd. Az oktatás-fejlesztés mellett itt is készülnek majd autóbuszok, bár a nagyobb gyártóüzem a beruházás második szakaszában épül meg. Az ITK Holding Zrt. a Daimler cégcsoporthoz tartozó EvoBus Hungária Kft. együttműködésében gyártja majd az autóbuszokat. Az első ütemben városi, elővárosi buszokat készítenek, amelyekhez az EvoBus Hungária Kft. szállítja a járóképes alvázakat, az ITK Holding Zrt. pedig saját fejlesztésű autóbusz-felépítményeket tervez ezekhez.
Az első ütem építése tehát rövidesen elkezdődik, és a tervek szerint már idén augusztus-szeptember környékén a prototípus rendelkezni fog a sorozatgyártáshoz szükséges típusengedéllyel. Mindezek után tehát még ebben az évben elkészülnek az első autóbuszok az új debreceni üzemben, ahol idővel három műszakban évente 250-300 autóbusz készülhet, a dolgozók száma pedig száz körül lesz. Az ő toborzásuk már megkezdődött – emelte ki Kossa György.
Az építkezés azonban itt nem áll meg, a nagyobb léptékű fejlesztés a beruházás második ütemében valósul meg. Ezt a létesítményt a debreceni repülőtér szomszédságában lévő öthektáros területen húzzák majd fel, ennek tervezése is elkezdődött, és a nyár végére, szeptemberre megszülethet a jogerős építési engedély, amelynek alapján várhatóan 2018-ban átadhatják az új üzemet. Ebben a gyárban egy műszakban háromszáz, három műszakban körülbelül évi 700-800, a két üzemrészen pedig évi ezer autóbusz készítését tervezik. Az ITK cégcsoport a járműfejlesztésre és a gyártási infrastruktúra bővítésére 70 millió eurót kíván fordítani Debrecenben.
Az üzemekben tehát városi, elővárosi, két-három tengelyes városközi (helyközi), illetve idővel elektromos buszokat is készítenek majd, és mindezek mellett egyedi megrendelésre is gyártanak majd – kisebb méretű – járműveket. A cég már keresi a járművek értékesítési lehetőségeit a hazai és a nemzetközi piacokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.