BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szigorú kereskedelmi szabályokat hozhat a romlott brazil hús

Szigorú kereskedelmi szabályozást vár el a brazil húsipari botrány miatt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Ezért az uniós fogyasztók biztonságát garantáló szigorú feltételrendszer kidolgozását szorgalmazza.

A NAK álláspontja szerint a március közepén kirobbant brazil húsipari botrány ráirányította a figyelmet azokra a köztestület által korábban már jelzett kockázatokra, amelyekkel az EU és a Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) közötti szabadkereskedelmi egyezmény járhat. Az EU és - a Brazíliát is magába foglaló - Mercosur országai között jelenleg is zajlanak a szabadkereskedelmi egyezményt előkészítő tárgyalások.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]Szigorúbb kereskedelmi szabályozást vár a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara - Fotó: AFP Szigorúbb kereskedelmi szabályozást vár a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara - Fotó: AFP[/caption]

A mostani élelmiszeripari botrány megerősítette a NAK által megfogalmazott aggályokat. Ezért a köztestület elvárja, hogy a tervezett megállapodásban részletesen határozzák meg azokat a követelményeket és biztosítékokat, amelyek garantálják, hogy csak az uniós szabályozásnak megfelelő termékek érkezhetnek be a harmadik országokból - köztük a Mercosur-országokból is - az EU-ba - tartalmazza a közlemény. Felidézik: a botrány miatt az EU részleges importtilalmat léptetett életbe négy brazil vállalat 21 feldolgozójával szemben.

Magyarországon pedig a dél-amerikai országból származó hústermékek fokozott ellenőrzését rendelte el a Földművelésügyi Minisztérium (FM). A NAK elítéli a fogyasztók félrevezetését és egészségük veszélyeztetését, és üdvözli az uniós és a magyar hatóságok részéről megtett határozott lépéseket - teszi hozzá a köztestület közleménye.

Ahogyan arról korábban is írtunk, a Brazíliából érkező hústermékek fokozott vizsgálatát rendelte el Bognár Lajos országos főállatorvos. Erre azután került sor, hogy kiderült: a brazil hatóságok több olyan húsfeldolgozóban is razziát tartottak, ahol romlott árut adtak el, és ellenőröket fizettek le. A botrány a világ számos országát érintette, a rossz húsból több mint 150 országba - még hazánkba - is juthatott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.