BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Árulja a lakását? Rossz taktika a túlárazás

Nem emelkednek tovább az árak a dél-pesti ingatlanpiacon sem, ennek ellenére az eladók merészen túlárazzák ingatlanaikat. Pedig a szakértő szerint így kizárják a potenciális vevők egy jelentős részét az érdeklődők köréből, ami a webes lakáskeresés sajátosságából következik.

A korábbi jelentős emelkedés után mára megtorpantak, bizonyos esetekben ereszkedtek is a valós eladási árak, miközben a hirdetési árak töretlenül emelkednek tovább a dél-pesti ingatlanpiacon. Úgy tűnik, az eladók nem veszik figyelembe a realitásokat.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]Megtorpantak, bizonyos esetekben ereszkedtek is a valós eladási árak a dél-pesti ingatlanpiacon - fotó: AFP Megtorpantak, bizonyos esetekben ereszkedtek is a valós eladási árak a dél-pesti ingatlanpiacon - fotó: AFP[/caption]

Rácz Gyula László, a Balla Ingatlan XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy az eladóknak érdemes lenne szakember tanácsát kérni az árazásnál.

Amikor a vevők lakásokat keresnek az ingatlanhirdetési portálokon, egy bizonyos árkategóriára keresnek rá, vagy erre állítják be a hirdetésfigyelőt. Ha ebből az árkategóriából kicsúszik egy ingatlan - akár egy-két millió forinttal is drágább -, akkor már meg sem jelenik sok kereső számára. Vagyis az eladók a túlárazással a potenciális vevők egy jelentős részét elveszítik.

Az ingatlanközvetítő szerint jobban járnának, ha inkább olcsóbban kínálnák a lakásaikat, majd az alkunál tartanák magukat jobban a meghatározott árhoz. Hiszen az így szerzett több érdeklődő nagyobb esélyt jelent az eladásnál.

A megfelelő ár megállapításánál a tulajdonos vegye figyelembe, hogy felújítással együtt mennyi lenne az ingatlan ára: a lakásvásárlás után szükséges beruházás jellemzően többmilliós költségét hozzá kell adni az általuk elképzelt eladási árhoz, és így megvizsgálni, hogy vajon a kalkulált ár még elfogadhatónak tekinthető-e a vevők számára.

Ami a XVIII. kerületi kínálatot illeti, 10 millió alatt nincsenek ingatlanok, csak kereslet, de 14-15 millió forintért már viszonylag jó állapotú - olykor akár felújított -, lakótelepi, társasházi lakásokat lehet vásárolni. 15-20 millió forint között a kisebb, egy-másfél szobás, újszerű, lakóparki lakások is megvásárolhatók. 20-25 millió forint között pedig már bőven lehet válogatni a lakóparkok lakásai között. A kínálati skálát a 40-50 millió forintos ingatlanok zárják, ahol szintén lehet találni mind eladó házakat, mind érdeklődőket is, habár ebben az árkategóriában is szükség lenne sok esetben negatív árkorrekcióra, hogy összhangba kerüljön a kínálat a kereslettel.

Kispesten és Pesterzsébeten az 50 négyzetméter körüli, átlagos állapotú panellakások ára jelenleg a 290 ezer forintos négyzetméterár-szint környékén mozog. De míg az eladók 320 ezer forintot szeretnének kapni, addig a vevők 270 ezer forintot adnának csak ezekért a lakásokért. A legkeresettebbek egyébként még mindig a kisméretű lakások: így a 30 négyzetméter körüli, egyszobás ingatlanokat viszonylag gyorsan elviszik a piacról, annak ellenére, hogy sok esetben nincsenek túl jó állapotban és a négyzetméteráraik magasabbak, akár a 400 ezer forintot is megközelítik. A családi házaknál is növekszik a forgalom a korábbi pangáshoz képest, de itt is ugyanúgy jellemző a túlárazás. Amit keresnek, és amit könnyen el lehetne adni, azok a 20 millió forintnál olcsóbb családi házak, viszont a jó állapotú kínálat a XIX. kerületben 35 millió forintnál kezdődik.

A helyzetet nehezíti, hogy Dél-Pesten kevés az újépítésű ingatlan, nincs túl nagy vállalkozó kedv. Mindössze egy-két beruházásról lehet tudni az említett kerületekben, de ezek nem számottevőek a piac egésze szempontjából.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.