BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fellélegezhetnek az autósok, nem lesz olajársokk

2014-re a világ nagy meglepetésére az olajárak egészen 50 dollár/hordóig csökkentek, sőt az elmúlt két évben sem mutattak jelentős, tartós drágulást. Merre tart a világ legnagyobb alapanyagpiaca? A Roland Berger tanulmányában jelentős változásokat prognosztizál a következő évekre.

A repesztéses technológia a lényege, hogy horizontális fúrással magas nyomáson homok, víz és különböző vegyi anyagok keverékét juttatják a mélybe, amely megrepeszti a rendkívül szilárd és rossz áteresztőképességgel bíró kőzetet - ebben különbözik a klasszikus, eddig ismert olajkitermeléstől. A homok megakadályozza, hogy a repedések elzáródjanak, így azokon keresztül nyerik ki a gázt és az olajat. Az új technológia elterjedésével egyre több ilyen állomást állítanak üzembe, és egyre csökken a fajlagos előállítási költség.

[caption id="" align="aligncenter" width="600"]Nem várható újra száz dollár/hordós olajár - Kép: AFP Nem várható újra száz dollár/hordós olajár - Kép: AFP[/caption]

2014-ben az olajárak jelentős esése erős motivációt jelentett a piaci szereplőknek, hogy további technológiai fejlesztésekbe, felszerelésbe, egyre jobban automatizált kitermelési folyamatokba és kvalifikált munkaerőbe fektessenek, ami hosszú távon a fajlagos költségek csökkentéséhez vezet. A szerzők arra számítanak, hogy amennyiben ezek a fejlesztések folytatódnak, a palaolaj versenyképessé válhat az alacsony árak diktálta környezetben.

Csökkent az OPEC országok befolyása az olajárak alakításában

A Roland Berger szakértői szerint a palaolaj felbukkanásával az OPEC (Kőolaj-exportáló Országok Szervezete) már nem tudja olyan mértékben uralni a piacot, hogy kizárólagosan befolyásolja az árakat. „Egyik hónapról a másikra egyszer növelték, másszor csökkentették kitermelésüket, ami biztosította számukra, hogy minden egyes hordót -  legyen bármilyen magas költséggel is előállítva - el tudjanak adni, hiszen a a szűk kínálat mellett megjelenő folyamatos kereslet ezt biztosította. Ma már ez nem lehetséges, mivel a palaolaj kitermelők is gyorsan reagálnak a változásokra. Sőt az USA - növekvő piaci részesedésével gyakorlatilag semlegesítheti ezeket a hatásokat. Az OPEC országok - akik közül sokan szinte kizárólag az olajból származó bevételektől függenek - ha egyensúlyban akarják tartani nemzeti költségvetésüket, nem engedhetik meg maguknak, hogy kiszoruljanak a kitermelési versenyből.” - mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi ügyvezetője.

Az olajárak maradnak a jelenlegi szinten 2021-ig

A szerzők nézőpontja az, hogy a palaolaj-szektorban folytatódó fejlesztések és az OPEC országok hatásának visszaszorulása fogja befolyásolni a következő évek olajpiacát. Általános iparági vélemény, hogy mesterségesen alacsonyan tartott árakkal lehet fenntartani a folyamatos keresletet, de az ár 2017 végére visszaállhat a 70 dollár/hordós szintre. A Roland Berger szakértőinek tanulmánya szerint azonban 2021-re a palaolaj kitermelés az USA-ban napi 5 millió hordóval nőhet a jelenlegi szinthez képest, valamint más-más okokból, de további kapacitásokkal jelenhet meg a piacon Nigéria, Líbia, az Arab Emírségek és Kuvait. Ez azt jelenti, hogy jelentős verseny lesz a kínálati oldalon, és ez a tanulmány szerint 45-55 dollár/hordó árat fog diktálni a következő öt évben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.