Szerbia a jelek szerint be tudja tartani azt az EU irányában vállalt kötelezettségét, miszerint 2020-ig a villamosáram-termelés 27 százalékának megújuló energiaforrásokból kell származnia. Ezt Aleksandar Antic energiaügyi miniszter jelentette be, aki elmondta, hogy elsősorban azért optimista a jövőt illetően, mert az országában termelt villamos energia 23-24 százaléka máris ilyen forrásokból való. Azt is elmondta, hogy az általa vezetett minisztérium a jövőben a biomassza és a biogáz hasznosításának serkentésén dolgozik majd, mert ebben hatalmas potenciál rejlik.
Szerbiában a biomassza által megtermelt elektromos energiát már most is viszonylag kedvező áron lehet továbbadni a közös hálózatban, s ebben sokan látnak jó üzleti lehetőséget, több kapacitás is most van megépülőben. Tavaly az országban mintegy 35 TWh (terawattóra) elektromos energiát termeltek. Ennek túlnyomó részét, 69,7 százalékát a hőerőművekben állították elő. Úgy tűnik, hogy a széntüzelésű erőművek még hosszú ideig meghatározzák az ország energiatermelését. Ugyanakkor a megújuló energiaforrások felhasználásának részarányát azért kell növelni, mert Szerbia a csatlakozási tárgyalások megkezdésével egy olyan kötelezettséget is vállalt, hogy 2027-ig a meglévő hőerőmű-kapacitásaiból legkevesebb 1095 megawattórányit (MWh) leépít, megszüntet, vagy úgy alakít át, hogy megújuló energiaforrások felhasználásával legyen üzemeltethető.
Az országban a szélenergia felhasználásában is nagy előrelépés tapasztalható. A magyar határ közelében fekvő kúlai szélparkot – mint az első ilyen létesítményt Szerbiában – 2015 novemberében nyitották meg. Az MK Fintel Wind cég által működtetett, egyenként 178 méter magas szélgenerátorból három folyamatosan termeli az áramot. A bácskai régió valamennyi magasabb pontjáról látható hatalmas szélturbinák 5–8 ezer háztartásnak elegendő elektromos energiát állítanak elő. A beruházás teljes értéke 15 millió euró volt. 2016 októberében Dél-Bánátban, Versec mellett nyílt meg a második szélpark. A La Piccolina mintegy 5500 háztartás számára termel elegendő áramot. A 6,6 megawattos szélpark megépítése 10 millió euróba került. Dél-Bánátban még egy szélpark kiépítését tervezik, melynek a teljesítménye 117 megawatt lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.