A csütörtöki OPEC-ülésen döntenek majd arról, hogy a tagállamok és a hozzájuk csatlakozott országok meghosszabbítják-e, és ha igen, akkor mennyivel, a kőolaj-kitermelés korlátozását. Szaúdi nyilatkozatok szerint a kitermeléskorlátozásban részt vevő országok egyetértenek abban, hogy 9 hónappal hosszabbítsanak. A korábban emlegetett 6 helyett azért merült fel a 9 hónap, mert így nem a hagyományosan gyenge kereslettel jellemzett negyedik negyedévben jár le a megállapodás.
Az idei első félévre vonatkozó egyezményről tavaly novemberben döntöttek. Akkor a hírre a Brent 8, a WTI pedig 6 dollárral erősödött. Az április vége újabb esést hozott, most az év első hónapjaiban megszokott sáv aljához közelít a jegyzés. Tegnap napközben a két fő kőolajfajta csaknem egy százalékkal emelkedett, a Brent hordóját 54 dollár felett jegyezték, de a WTI is 51 dollár fölé nézett.
Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője szerint a két fő kőolajfajta esetében a május 9. óta tartó jegyzésár-növekedés már a csütörtöki megállapodás beárazódását jelenti. A WTI 5, a Brent pedig 5,5 dollárral ment feljebb ez alatt az időszak alatt. A Brent esetében a harmadik negyedévre átlagosan 60 dolláros hordónkénti olajárra számít a szakértő, míg a negyedik negyedévre újra alacsonyabbat vár.
„Az első, féléves megállapodásban Nigériára és Líbiára nem vonatkozott korlátozás, míg Irán olyan kvótát kapott, amellyel gyakorlatilag növelhette volna a kitermelést, de azt nem használta ki teljes mértékben. Most valószínűleg a két afrikai országra is korlátozás lesz érvényben” – tette hozzá a szakértő. Az OPEC-egyezmény sikere az áremelkedés miatt minden olajtermelő országnak jót tehet, így az Egyesült Államoknak is, amely a palaolaj-termelés felfutása és a sorra újranyíló hagyományos olajkutak miatt részben kioltotta a kartell eddigi erőfeszítéseit.
Az Egyesült Államokban a 30-40 dolláros hordónkénti kitermelési költség csak alacsony szolgáltatói árakkal érhető el. Pletser Tamás szerint viszont a kitermelési költség 50 dollárig emelkedhet a közeljövőben. A szakértő szerint az ilyen jellegű költségek növekedésére jó példa a fúróhomok, amelyből rengetegre van szükség, és amely egyre drágább. A tonnánkénti ára a 2014-es 50 dollárról 15-re esett, de most már visszajött 25 dollárra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.