BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kilenc hónapig foghatják vissza az olaj termelést

A csütörtöki OPEC-ülésen döntenek majd arról, hogy meghosszabbítják-e, és ha igen, akkor mennyivel, a kőolaj-kitermelés korlátozását.

A csütörtöki OPEC-ülésen döntenek majd arról, hogy a tagállamok és a hozzájuk csatlakozott országok meghosszabbítják-e, és ha igen, akkor mennyivel, a kőolaj-kitermelés korlátozását. Szaúdi nyilatkozatok szerint a kitermeléskorlátozásban részt vevő országok egyetértenek abban, hogy 9 hónappal hosszabbítsanak. A korábban emlegetett 6 helyett azért merült fel a 9 hónap, mert így nem a hagyományosan gyenge kereslettel jellemzett negyedik negyedévben jár le a megállapodás.

Az idei első félévre vonatkozó egyezményről tavaly novemberben döntöttek. Akkor a hírre a Brent 8, a WTI pedig 6 dollárral erősödött. Az április vége újabb esést hozott, most az év első hónapjaiban megszokott sáv aljához közelít a jegyzés. Tegnap napközben a két fő kőolajfajta csaknem egy százalékkal emelkedett, a Brent hordóját 54 dollár felett jegyezték, de a WTI is 51 dollár fölé nézett.

A részt vevő országok támogatják a folytatást. Forrás: AFP

Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője szerint a két fő kőolajfajta esetében a május 9. óta tartó jegyzésár-növekedés már a csütörtöki megállapodás beárazódását jelenti. A WTI 5, a Brent pedig 5,5 dollárral ment feljebb ez alatt az időszak alatt. A Brent esetében a harmadik negyedévre átlagosan 60 dolláros hordónkénti olajárra számít a szakértő, míg a negyedik negyedévre újra alacsonyabbat vár.

„Az első, féléves megállapodásban Nigériára és Líbiára nem vonatkozott korlátozás, míg Irán olyan kvótát kapott, amellyel gyakorlatilag növelhette volna a kitermelést, de azt nem használta ki teljes mértékben. Most valószínűleg a két afrikai országra is korlátozás lesz érvényben” – tette hozzá a szakértő. Az OPEC-egyezmény sikere az áremelkedés miatt minden olajtermelő országnak jót tehet, így az Egyesült Államoknak is, amely a palaolaj-termelés felfutása és a sorra újranyíló hagyományos olajkutak miatt részben kioltotta a kartell eddigi erőfeszítéseit.

Az Egyesült Államokban a 30-40 dolláros hordónkénti kitermelési költség csak alacsony szolgáltatói árakkal érhető el. Pletser Tamás szerint viszont a kitermelési költség 50 dollárig emelkedhet a közeljövőben. A szakértő szerint az ilyen jellegű költségek növekedésére jó példa a fúróhomok, amelyből rengetegre van szükség, és amely egyre drágább. A tonnánkénti ára a 2014-es 50 dollárról 15-re esett, de most már visszajött 25 dollárra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.