Különlegességekkel, gyűjtőknek való teli anyaggal rukkolt ki a Központi Antikvárium a június 2-i árverésén. Ősnyomtatványok, dedikált verseskötetek, 16. századi térképek kerültek kalapács alá, közülük több darab leütési ára elérte a milliós nagyságrendet. A Kazinczy könyvtárából felbukkanó könyvek mindig nagy eseménynek számítanak az antikvárpiacon, most Baróti Szabó Dávid könyvei kerültek kalapács alá, amelyeket Kazinczy a munkácsi várbörtönben tanulmányozott, és teleírt a jegyzeteivel.
A tétel 10 millió forintért cserélt gazdát. Batsányi János Kisfaludy Himfy trilógiája első részének első kiadású kötetét jegyzetelte tele javításaival, és a korrektori munkán túl egy személyes hangú levelet is írt a címlapjára. A magyar felvilágosodás kora két kiemelkedő alakjának írásai révén betekinthetünk a kor pezsgő irodalmi életébe, a ritkaság ára 5 millió forint lett. A középkori magyar irodalom ritkaságszámba menő emléke a 15-16. századi prédikációgyűjtemény nyolc, eddig árverésen soha nem szereplő ősnyomtatvánnyal, a korszakban világhírűnek számító papok – mint az élete nagy részét a budai ferences rendházban töltő Temesvári Pelbárt – szentbeszédeivel. A 30-40 milliót érő gyűjtemény azonban 18 millió forintért most nem kelt el.
Ismét voltak különleges, milliós árú térképek, ezek többnyire vevőre találtak: a legértékesebb, az 1578-ban Antwerpenben kiadott Ázsia-térkép próbanyomata ráadásul licitemelkedéssel, 4 millió forintért. Árverésen még sosem szerepelt, csak közgyűjteményekben őriznek néhány példányt az 1919-ben, a Tanácsköztársaság ideje alatt megjelent Magyarország néprajzi térképéből, amelyet Bátky Zsigmond néprajztudós és Kogutowitz Károly kartográfus készített, és amely az 1938-as trianoni határrevíziós tárgyalásokon kapott szerepet. Kikiáltási árát megháromszorozva, másfél millió forintért kelt el.
A kéziratok közt is több ritkaságra licitálhattak a gyűjtők. Ilyen Thomas Mann 1929-ben Kosztolányihoz írt német nyelvű levele, melyben szót ejt az Édes Annáról, és megemlíti, hogy nehezen halad bibliai témájú regényével, a József és testvéreivel. A müncheni keltezésű levél 2,2 millió forintot ért. Horthy Miklós 1953-ban korábbi szárnysegédjének, Zalay-Scholtz Andrásnak Estorilból írt levelét 600 ezer forintos kezdőárán vitték el. A magyar irodalom egyik legritkább első kiadása, Csokonai 1805-ben Nagyváradon kiadott Lilla című kötete 950 ezer forintos leütési árat ért el. A dedikált verseskötetek most is népszerűek voltak. Még mindig Radnóti a legkeresettebb, most két, Makay Gusztávnak ajánlott verseskötetét árverezték, és mindkettő 360 ezer forintért kelt el. Kosztolányi 1933-as Bölcsőtől a koporsóig című kötete egy államtitkár feleségének ajánlva 150 ezer forintot ért. Ahogy a közelmúltban már láthattuk a jeleit, felzárkózik ehhez a szinthez Pilinszky János is. Angol nyelvű verseskötetét, amelyet a költő és a fordító, Ted Hughes (Sylvia Plath férje) is dedikált, 220 ezer forinton ütötték le. Babits 1938-as és 39-es Nyugat-kiadású tanulmányköteteit – az egyik a nevelt lányának, a másik Szerb Antalnak szóló dedikációkkal – licitlépcső nélkül, 300 és 400 ezer forintért vásárolták meg. József Attila Nincsen apám se anyám kötetének első kiadása 600 ezer forint lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.