A globális földgázkereslet évi 1,6 százalékkal nő a következő öt évben az IEA (International Energy Agency) prognózisa szerint, a felhasználás így 2022-re évi 4 ezer milliárd köbméterre emelkedik a 2016-os 3630 milliárd köbméterről. A növekmény 40 százalékát a kínai kereslet adja majd, a növekedés motorja pedig az ipari felhasználás lesz az energiatermelés helyett, ahonnan a megújuló energiaforrások szorítják ki a földgázt.
A termelés növekedéséhez elsősorban az Egyesült Államok (USA) járul majd hozzá 40 százalékos részesedéssel: 2022-re az USA már 890 milliárd köbméter földgázt termel majd és ezzel egyötödét adhatja a globális termelésnek. Az amerikai termelés növekedésének a felét a belföldi – elsősorban ipari célú – felhasználás veszi majd fel, a másik fele pedig cseppfolyósított formában (LNG) világpiaci exportra kerül. Az USA az LNG-exportban 2022-re már a világpiaci elsőségért fog vetekedni Katarral és Ausztráliával.
Az LNG-kínálat növekedését a kereslet növekedése egyensúlyozza ki, a földgáz-cseppfolyósító terminálok száma és kapacitása gyarapodik, ezzel párhuzamosan pedig az LNG-beszerzésekre támaszkodó országok száma a 2005-ös 15-ről az idén 39-re emelkedik. Mindez a felhasználók számára előnyös módon komoly kihívás elé állítja a földgáz-világpiac hagyományos üzleti modelljét és távvezetékes ellátásra épülő szerkezetét – állapítja meg az IEA öt éves földgáz-világpiaci prognózisa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.