Váratlanul zuhanni kezdett a Mol árfolyama csütörtökön, dél körül az olajpapírok ára közel 4 százalékos mínuszban volt, a piac pedig értetlenül állt a jelenség előtt. A kurzus később korrigált, így a Mol 2,6 százalékos mínuszban fejezte be a csütörtöki kereskedést. Az elemzők egy része technikai alapon igyekezett megmagyarázni a történteket, mások a kurd függetlenségi törekvések miatt eszkalálódó feszültséggel indokolták az árfolyammozgást.
A Molt azonban az sem kényszerítené térdre, ha a kurd függetlenséget 92 százalékban megszavazó hétfői referendum következményeként az érintett közel-keleti térségben háború robbanna ki. A cég helyi kitettsége ugyanis egyre csökkent az elmúlt évek során. Az olajtársaság még 2007-ben kötött szerződést a Kurdisztáni Regionális Kormánnyal, a Gulf Keystone-nal és a Texas Keystone-nal két olajblokk kitermelésére. Az Akri-Bijeel blokkban a Mol operátori jogokat és 80 százalékos részesedést szerzett, a fennmaradó rész a Gulf Keystone-é lett. A szomszédos Shaikan blokkban pedig a Gulf Keystone 75 százalékos részesedéssel szerzett operátori jogokat, míg a Mol 20, a Texas Keystone pedig 5 százalékot kapott. Ám a hazai olajtársaság 2016-ban kiszállt az Akri-Bijeel projektből, miután a kutatások nem hozták a várt eredményeket, és a cég mintegy 400 millió dollárt volt kénytelen leírni a könyvekben.
A Mol ma már csak a Shaikan mezőben, valamint az elsősorban földgázt rejtő Pearl mezőben lévő blokkokban érdekelt 10-10 százalékos részesedéssel leányvállalatán, a Kalegranon keresztül. A Mol 2009-ben szerzett 10 százalékos részesedést a Pearl Petroleum Company Limitedben (erős kisebbségi jogokkal). A Pearl részvényesei közé tartozik többek közt a Dana Gas PJSC és a Crescent Petroleum Company International Limited 35-35 százalékos részesedéssel, továbbá az OMV és az RWE 10-10 százalékos csomaggal.
A magyar olajtársaság pár napja jelentette be, hogy szerződésszegés miatt választott bírósági eljárást indított a Dana Gas és a Crescent vállalattal szemben, miután utóbbiak még augusztus folyamán megállapodást írtak alá a kurd kormánnyal, ám erről a Molt nem értesítették. Idén február óta a kurd kormány a Shaikan mezőről származó olajat nem vezetéken, hanem autókkal szállítja Törökország felé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.