BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarország vezeti a régió összesített bizalmi indexét

Az építőipar és a szolgáltatások pozitívan hatottak a magyar bizalmi indexre, és az ipar is egyre kedvezőbb képet mutat.

Augusztus óta kiemelkedően magasan áll a magyar gazdasági környezet indikátora, az indexben 119,8 pontot értünk el – derült ki az Eurostat októberben publikált adataiból. Ezzel a régióban vezető helyet foglalunk el, utánunk Szlovénia (117,7 pont) és Horvátország következik (116,9 pont). Bulgária már valamivel átlag alatti eredményt hozott (110,4 pont), a cseheknek már csupán 108,7, a szlovákoknak 106,3, a lengyeleknek 105,4 pontjuk van. A régióban Romániának van a legkevesebb pontja: 104,6.

Fotós: Móricz-Sabján Simon

A cseheknél az építőipar, a horvátoknál a fogyasztói bizalom csökkenése, a lengyeleknél az ipar, a fogyasztói bizalom és az építőipar csökkenése együttesen járult hozzá a hazánknál alacsonyabb indexhez. A románoknál szintén a fogyasztói bizalommal és az építőiparral volt probléma, a szlovákok egyik mutatója sem volt kirívóan rossz, ám húzó tényezőt sem találunk. A szlovéneknél hozzánk hasonlóan a fogyasztói bizalom okozott gondot, a bolgároknál pedig a fogyasztás mellett az építőipari bizalom húzta vissza az adatokat.

Az index 40 százalékát adó ipari mutató már évek óta pozitív tartományban mozog Magyarországon, az idén a számok lassú, de stabil növekedést produkáltak. A második legfontosabb részmutató a szolgáltatások bizalmi indikátora, amely 30 százalékban számít bele a teljes indexbe. Az utóbbi években ugyan hullámzást mutatott a szektor, február óta kiemelkedő volt a bizalom a szolgáltatások területén. Az év elején még aránylag alacsony volt a fogyasztói várakozás (20 százalékát adja az indexnek, ám június óta ez is húzóereje tud lenni a magyar mutatónak. A kereskedelem ugyan csak 5 százalékban számít bele az indexbe, ám a korábbi nagy ingadozások után az elmúlt három hónapban a pozitív tartományban stabilizálódott, így hajtóerőt jelent. A tavaly tapasztalt nagy mínuszok után az építőipar bizalmi indexe is magára talált, bár csak 5 százalékban járul hozzá az indexhez, mégis, a magas pozitív számok a teljes indexet is felfelé húzzák.

A munkaerőhiány lehet a gyorsulás kulcsa

Bár a hazai index valamelyest csökkent, de az optimista szemlélet fennmaradhat. Ezt a jövő évi gyárátadások és az építőipar kiugró, 150 százalékos rendelésállománya is alátámasztja – értékelte az adatokat a Világgazdaság kérésére Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője. A szektorok többsége viszont munkaerőhiányra panaszkodik, ami valamelyest visszafogja a bizalmi indexet. A mínuszba forduló fogyasztói bizalmi indexet a hagyományosan negatív magyar népléleknek tudja be az elemző, az adatok alapján ugyanis az év eleji béremelések után jelentős javulás volt megfigyelhető.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.