Úgy látjuk, hogy az elburjánzó bürokrácia, az adminisztratív terhek és az adórendszer komplexitása visszatartja a vállalatokat attól, hogy hosszú távú stratégiai beruházásokat indítsanak – mondta a Világgazdaság kérdésére Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője. A teljes kép azonban nem annyira rossz, mint ahogy az elemző mondatából látszik. Az idei adatok szerint jelentősen nőtt a fejlesztésekre fordított összeg: az első negyedévben 34 százalékkal nőttek a beruházások az előző év azonos időszakához képest, míg a második negyedévben 27 százalékos volt a bővülés mértéke (2016 alacsony bázisáról azért nem árt szólni).
A vállalatok felhalmozott betétei, illetve a hitelállomány stagnálása arra utal, hogy nagy potenciál rejtőzik a magyar vállalatokban. A hitelezés növekedésével és ezzel párhuzamosan a betétek fejlesztésre költésével tovább bővülhetnének a beruházások, ami a GDP-növekedésre is jó hatással lehetne.
A magyar gazdaságnak strukturálisan kell javulnia (például munkaerőhiány enyhülése, átláthatóbb, kiszámíthatóbb szabályozói környezet) a beruházási hajlandóság növeléséhez
– tette hozzá Ürmössy Gergely.
Míg 2005-ben csupán 2805 milliárd forint vállalati betétállomány volt Magyarországon, addig 2016-ra ez 6562 milliárdra nőtt. A tőkefelhalmozást Ürmössy Gergely a magyar gazdaság erősödésével, az EU-források pluszlöketével és a globális likviditásbőséggel magyarázza. A vállalatok betéti állományát az is felfelé hajtja, hogy az alacsony kamatkörnyezetnek köszönhetően a hitelkamat-kiadáson megtakarított összegeket betétekbe helyezik el. Emellett – a korábbi válságból okulva – a vállalatok nem ürítik ki teljesen a kasszájukat, hanem nagyobb tartalékokat képeznek az esetleges sokkok átvészelésére. Az is a betétek malmára hajtja a vizet, hogy sok esetben nem abban a szektorban halmozódik fel a likviditás, amelynek magas a beruházási potenciálja, így tulajdonképpen nincs mire elkölteni a felhalmozott tőkét.
A betéti állomány növekedése persze nem tart a végtelenségig, a felhalmozódást több tényező is fölöslegessé teheti. Ilyen a bürokrácia és az adórendszer egyszerűsödése, vagy a beruházások adminisztratív terheinek csökkenése. Nem célszerű tovább halmozni a betéteket akkor sem, ha a negatív betéti kamatok a vállalatok mostaninál szélesebb körét érintik, illetve tovább esnek. A Magyar Nemzeti Bank szeptemberi, a monetáris politikán lazító intézkedései és az esetleges további likviditásbővítés miatt nem kizárt, hogy a vállalatok rákényszerülnek a betéteik felélésére, ami többek között a beruházások növekedésében csapódhat le. „Akkor is csökkenhet a vállalatok betéti állománya, ha a hitelkamatok emelkedésnek indulnak, és a beruházásokhoz kevesebb hitelt tudnak felvenni” – tette hozzá az elemző. A nagyvállalatokat vélhetően az ösztönözné a nagyobb hitelfelvételre, ha a helyi finanszírozás azonos feltételekkel lenne elérhető, mint az anyavállalaton keresztül felvett hitelek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.