A jövő év végéig kiterjesztette a termelésikvóta-korlátozásokat a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC). A kartell tegnapi bécsi ülésén úgy értékelte, hogy a tagjai és a megállapodásukhoz kívülről csatlakozó Oroszország által egy éve elhatározott, napi 1,8 millió hordós termelés-visszafogás hozzájárult ugyan az olajárak magasabb szinten való stabilizálódásához, de nem olyan mértékben, mint eredetileg elképzelték.
Érvelésük szerint jó irányban haladnak ugyan, de a kereslet és a kínálat viszonya egyelőre nem tekinthető kiegyensúlyozottnak, ezért van szükség a jövő márciusban lejáró egyezség kilenc hónapos meghosszabbítására. A kvótacsökkentés legközelebbi felülvizsgálatára 2018 közepén kerítenek sort. Moszkva is hajlik a kvótaegyezmény meghosszabbítására, viszont azt látni szeretné, hogy az önkorlátozó intézkedés kivezetését miként képzelik el az OPEC olajminiszterei.
Sok múlik azon, hogy a 14 olajexportőrt tömörítő OPEC-kel most első alkalommal együttműködő oroszok mennyire elkötelezettek, ugyanis számukra a folyamatos termelés fenntartása még alacsonyabb árak mellett is jobban megéri, mint a szibériai olajkutak időnkénti leállításával és újranyitásával járó kockázatok és extra költségek vállalása. Az oroszok türelmetlensége abból is fakad, hogy a költségvetésük egyensúlyban tartásához magasabb olajár szükséges, mint a szaúdiaknál, így a tűrőképességük is kisebb. Másrészt amiatt aggódnak, hogy a maga útját járó Egyesült Államok nevető harmadikként lefölözi a kvótacsökkentésből eredő hasznot. A szaúdiak pedig érdekeltek az árak felhajtásában, legalább addig, amíg nemzeti olajtársaságuk, a Saudi Aramco 5 százalékos részvénycsomagját jövőre a tőzsdére viszik.
A cél a piacon lévő olajfelesleg eltüntetése, a készletek leépítése az ötéves átlag szintjére. Az OPEC leghamarabb 2018 harmadik negyedévében alkothat világos képet arról, hogy a kivezetés milyen technikával valósulhat meg – idézi a Bloomberg Khalid Al-Falihot, a kartell meghatározó erejének számító Szaúd-Arábia energiaügyi miniszterét, aki a termelés rendkívül fokozatos, igen óvatosan történő növelése mellett tette le a garast, mert radikálisabb módszerrel a már elért eredményeket sodornák veszélybe. A készletek ötéves átlagától a Reuters szerint egyébként nem járnak nagyon messze, a pluszmennyiséget már a felére redukálták, és az „csak” 140 millió hordóval van az ideálisnak tartott szint felett. A Brent típusú olaj ára az OPEC szilárd elköteleződését látva 1,6 százalékkal 64 dollár fölé erősödött az ülés idején, de Gary Ross, a Pira tanácsadó cég szakértője szerint decemberben egy kisebb ellátási zökkenő akár 70 dollár fölé is repítheti. A texasi alaptípus, a WTI kisebb lelkesedést mutatott, az ára 0,3 százalékkal hordónként 57,6 dollárra drágult. Az ülést követő sajtótájékoztató idején fordult a kocka, az olajár lefelé vette az irányt arra a spekulációra reagálva, hogy Amerika a palaolaj-termelés fokozásával lenullázza az OPEC és szövetségesei erőfeszítéseit. Az ülésen döntöttek arról, hogy a zavargások, illetve technikai okok miatt a kvótacsökkentés alól felmentett Nigéria esetében is életbe léptetik a termeléskorlátozást, míg Líbia ügyében még nem jutottak dűlőre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.