A szövetség szerint az ágazat stabilitása annak köszönhető, hogy a felvásárlási árak igazodnak a költségek jelentős részét kitevő takarmányárakhoz.
Erdélyi István, a szövetség elnöke elmondta, hogy az idei pulykatermelés mennyisége 94-95 ezer tonna körül lesz, amely elmarad az ágazat tavalyi, 101 ezer tonnát meghaladó teljesítményétől. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a januári áfacsökkentés serkentette a belső keresletet.
A szövetség számításai szerint a novemberi és a karácsonyi fogyasztással együtt akár 10 százalékkal is emelkedhet az egy főre jutó éves fogyasztás a tavalyihoz képest, amely Magyarországon tavaly 4,8 kilogramm volt, míg az unióban 3,8 kilogrammot tett ki.
A szövetség vezetői arra is felhívták a figyelmet, hogy számos nemzetközi folyamat gyengítette az exportot. 2016 végén a madárinfluenza miatt bevezetett korlátozó intézkedések következtében a magyar termelők több fontos exportpiacot elvesztettek, köztük Japánt, Dél-Koreát és Dél-Afrikát. A járvány miatt bevezetett kényszerintézkedések – védő és megfigyelési zónák kialakítása, zárlati intézkedések – hatására problémák jelentkeztek a termelésszervezésben is. Negatívan hatott a magyar exportra a lengyel pulykaágazat erősödése is – tették hozzá.
A szövetség tájékoztatása szerint a termelés mintegy 35 százalékát exportálják, 44 százalékát belföldön értékesítik, a továbbfeldolgozott hús pedig a termelés mintegy 21 százalékát adja.
A Pulykaszövetség kitért arra is, hogy az ágazat további fejlődését nagyban elősegítené többek között a gazdaságos üzemméretű telepek kialakításának ösztönzése és a telepek korszerűsítésének támogatása, de az egészségtudatos baromfihús fogyasztás marketing eszközökkel történő ösztönzése is rendkívül hasznos lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.