A tévék és okoseszközök rajongóit már az év elején kiszolgálják a technológiai ipar szereplői, hisz hagyományosan január első napjaiban rendezik meg Las Vegasban a CES-t (Consumer Electronics Show), a világ legnagyobb szórakoztatóelektronikai kiállítását. Bár az okostelefonok frontján nem ez az esemény hozza a legtöbb újdonságot, a tévégyártók már itt mutatják be azokat a készülékeket, amelyek reményeik szerint az év során komoly bevételt hoznak majd számukra. Az utóbbi esztendők tapasztalatai szerint rengeteg hasznos és kevésbé hasznos „kütyüvel” is meglepik a kiállítók az érdeklődőket.
Idén a szokásosnál kicsit később kezdődik a CES, a nagyközönségnek január 9-én nyitja meg kapuit a kiállítás, igaz, az azt megelőző két napban már számos sajtóeseményt tartanak, ahol a nagy technológiai cégek bemutatják legújabb fejlesztéseiket. Arról egyelőre meglepően kevés információ áll rendelkezésre, hogy mivel készülnek a legmeghatározóbb piaci szereplők, de az eddig kiszivárgott hírek szerint idén is bőven lesz mire rácsodálkozni.
Az LG-nek lassan szokásává válik, hogy a nagy események előtt pár nappal már megszellőztetik, mivel készülnek, és ez az idei CES kapcsán sem történt másként. A múlt év utolsó napján jelentette be a társaság, hogy a Las Vegas-i eseményen egy 88 hüvelykes képátlójú OLED tévét is bemutatnak. Ez a világ legnagyobb ilyen technológiájú televíziója, s a korábbi csúcsot is a dél-koreai társaság tartotta egy 77 hüvelykes készülékkel. De nemcsak a mérete miatt lesz emlékezetes az LG tévéje, hanem azért is, mert 8K-s felbontású. Ez azt jelenti, hogy 16-szor nagyobb felbontásra képes, mint a nagy felbontású kijelzők, és még a 4K-s tévéket is négyszeresen múlja felül.
A további részleteket néhány nap múlva tudhatjuk meg a készülékről, amely – úgy tűnik – kissé megelőzi a korát, hiszen még nem állnak rendelkezésre olyan 8K-s tartalmak, melyekkel igazán kihasználható e megjelenítési képesség. Az LG a tavalyi CES-en egy szupervékony, mindössze 2,77 milliméter „vastag” tévével lepte meg a piacot, és könnyen előfordulhat, hogy abból a sorozatból idén is érkezik majd újabb meglepetés. A társaság azt már karácsony előtt pár nappal bejelentette, hogy ThinQ néven egy új márkát hoz létre a mesterséges intelligenciát használó eszközei számára, amelyekből a CES-en várhatóan jó néhányat megismerhetünk majd.
Persze a Las Vegas-i rendezvényen a többi nagy tévégyártó is odateszi magát, ám azt egyelőre nem lehet tudni, milyen újdonságokkal készülnek. A Samsung az OLED-del szemben a QLED technológiát pártolja, illetve tavaly bemutatkozott a kvantumpontos megoldásuk is. Idén a várakozások szerint újabb QLED fejlesztésekkel érkezhetnek a CES-re; a technológiai szakírók között olyan vélemény is akadt, hogy egy új, microLED nevű technológiát használó készülékkel lephetik meg az érdeklődőket.
Egészen biztos, hogy a televíziók mellett kiélezett verseny lesz a laptopok piacán is. A tavalyi CES-en a Lenovo, a Dell és a HP egyaránt kitett magáért, szupervékony és nagyon szívós számítógépeket mutattak be. Komoly meglepetést okozna, ha 2018-ban más lenne a helyzet. A várakozások szerint nemcsak karcsúbb és könnyebb, hanem még az eddigieknél is hatékonyabb gépekkel érkeznek majd Las Vegasba a meghatározó PC-gyártók. A Lenovo kapcsán érdemes megemlíteni azt is, hogy elképzelhető: ezt az alkalmat használják majd arra, hogy bemutassák a Google Daydream platformot használó virtuálisvalóság-eszközüket.
Ahogyan már utaltunk rá, az okostelefonoknál igazán nagy dobásra nem nagyon számíthatunk idén a Las Vegas-i rendezvényen. Elképzelhető, hogy a Huaweihez tartozó Honor márkából érkezhetnek majd újdonságok, és több középkategóriás újdonság is bemutatkozhat más gyártóktól. Könnyen lehet, hogy a december közepén bemutatott Samsung Galaxy A8 (2018) is ott lesz a dél-koreai gyártó standján. A Sony pedig a televíziók mellett elhozhatja a CES-re az Xperia XA2 Ultrát, melynek a kamerája lehet majd az erőssége. | VG
Ha már szóba került a Google, a társaság meglehetősen nagy méretű standot foglalt le a kiállításon, ami persze megmozgatta a szakértők fantáziáját, és rengeteg a találgatás, hogy a vállalat vajon mivel érkezhet az eseményre. Nos, a hírek szerint saját virtuálisvalóság-eszközt, az okosotthonok központjaként szolgáló készüléket, továbbá a Pixel 2-t is bemutatják majd, de az sem kizárt, hogy a Pixelbook ultrahordozható notebookjuk is feltűnik a standon.
Az idei CES-en a várakozások szerint egész sor olyan újítást ismerhetünk meg, amelyet már az 5G-s mobiltechnológia megjelenésére készülve fejlesztettek ki a gyártók. Az elmúlt évekhez hasonlóan az autóipar ismét fontos szerepet kaphat a rendezvényen, amit az is jelez, hogy a Ford vezérigazgatója, Jim Hackett lesz az egyik fő előadó.
Bár a viselhető okoseszközök még nem értek el olyan átütő sikert, amilyenre néhány éve sokan számítottak, az értékesítésük folyamatosan nő, s a technológiai vállalatok mellett egyre több divatcég és sportszergyártó is megjelenik ezen a piacon. Az idei CES-en egyrészt arra lehet számítani, hogy a már régóta a szegmensben lévő márkák tovább terjeszkednek az egészségmegőrzés és a fitnesz felé, valamint hogy a divat felől érkező társaságok kínálatában egyre több Android Weart használó eszköz tűnik fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.