Magyar–orosz együttműködésben folyik a második generációs fűtőelem-kazetták új, módosított verziójának fejlesztése, ami lehetővé teszi a termelt hő hatékonyabb felhasználását a paksi atomerőműben – tájékoztatta a Világgazdaságot a fűtőelemek oroszországi gyártója, a Roszatomhoz tartozó TVEL. A nagyobb hatékonyságot az urán üzemanyag dúsítottságának növelésével és a Pakson használt üzemanyag-kazetták geometriájának módosításával érik el.
Magyarország az 1960-as évek óta használja az orosz nukleáris üzemanyagot, amelyet először az MTA Budapesti Kutatóreaktorában, majd a paksi atomerőműben vezettek be. Az azóta eltelt időben egyedül Pakson több mint 120 reaktor/év üzemeltetési tapasztalat gyűlt össze.
Az eredetileg 440 megawattos névleges villamos teljesítményű blokkok ma 500 MW-os teljesítménnyel üzemelnek, fűtőelemeiket pedig az addigi 12 havonkénti ciklus helyett elég 15 havonta cserélni. A teljesítménynövelést – a TVEL tájékoztatása szerint – az orosz üzemanyag üzemeltetési jellemzői és biztonságossági mutatói tették lehetővé.
Ma a paksi atomerőmű a világ egyetlen olyan VVER-440-es nyomott vizes reaktorral szerelt atomerőműve, amelyben 15 havonta cserélik az üzemanyagot. (Az üzemanyagciklus-váltásért tavaly az atomerőmű kapta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2016. évi Fejlesztési Innovációs Díját. Az erőműtársaság ezzel az innovációval részt vesz a finn elnök által meghirdetett Minőség–Innováció nemzetközi versenyben is.)
A Pakson használt második generációs üzemanyag a TVEL Elektrosztal városában működő gépgyárában készül. A TVEL és az atomerőmű-társaság tavaly novemberi szerződése alapján itt gyártják a négy paksi blokk teljes üzemideje alatt felhasználandó összes fűtőelemet. A nukleáris üzemanyagok terén folytatott magyar–orosz együttműködés következő lépcsője a nukleáris üzemanyagciklus zárását célzó kutatások lesznek, a zárás a kiégett fűtőelemek újrahasznosítását, ártalmatlanítását jelenti. A folyamat elválaszthatatlan része a gyorsneutronos technológia – ezt a Roszatom vezérigazgatója mondta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség múlt őszi miniszteri értekezletén. Alekszej Lihacsov szerint éppen ezért kulcsfontosságú egy olyan ipari infrastruktúra létrehozása, amely lehetővé teszi a kiégett fűtőanyag mennyiségének csökkentését és a reprocesszálásból származó komponensek fűtőanyagként történő újrafelhasználását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.