A diplomások körében a foglalkoztatottság 85 százalék az átlag 74 százalékhoz képest, továbbá 56 százalékkal magasabb összjövedelemre tesznek szert életük folyamán, és egészségi állapotuk, valamint várható élettartamuk is lényegesen jobb, mint amit a felsőoktatásból kimaradók esetében regisztráltak.
Mindazonáltal – mutat rá az OECD felmérése – a felsőfokú végzettségűek körében sem homogének a kilátások. A mérnöki, illetve infokommunikációs szakterületen végzők messze felül teljesítenek 88 százalékos foglalkoztatottsági arányukkal a tudományos, elméleti, vagy művészeti szakirányokról kikerülők 81 százalékos foglalkoztatási arányával. Az ő mutatóik közelebb állnak a középfokú végzettségűek foglalkoztatottsági, kereseti és életminőséget mérő mutatóihoz.
Az oktatási és munkaerőpiaci szakértők azonban arra számítanak, hogy idővel az informatika szakterületén a közép- és felsőfokú végzettség közötti éles fokozat eltűnik, diploma nélkül is sokkal jobb kilátásokra számíthatnak az infokommunikációs szektor dolgozói, mint más szakirányokban akár a diplomások is.
Nagyon nehezen képzelhető el, hogy valaki orvosi diploma nélkül műtsön, vagy építész diploma nélkül tervezzen épületeket. Az informatika azonban más. Az informatikusi egyetemi képzések tradicionálisan a kutatók képzésére jöttek létre. Ugyanakkor jelenleg elsősorban nem ilyen munkatársakra, hanem digitális szakemberekre van szükség nagy tömegben
– meséli megrendelőik tapasztalatait Boda József, a Codecool programozóiskola ügyvezetője.
Részben ezt a megfigyelést mutatták ki a London Economics kutatói, Marguerita Lane és Gavan Conlon is, akik 2016-os vitairatukban azt igazolták, hogy amennyiben valaki csak középfokú képesítést szerzett, de rendelkezett számítógépes ismeretekkel, az egyértelműen jobb kilátásokra számíthatott, mint aki felsőfokú képesítéssel, de informatikai ismeretek nélkül kívánt a munkaerőpiacon érvényesülni.
Ugyanabban az évben, azaz 2016-ban gyűjtött adataik már egyenesen arra engedtek következtetni, hogy
az informatikai készségek megléte akár nélkülözhetővé is teheti a formális felsőoktatási bizonyítványt a foglalkoztatottság és a jövedelem szempontjából. Az azóta eltelt idő vélhetőleg tovább erősítette ezt a trendet.
Azok a cégek, ahol direkten, vagy közvetve informatikai, és azon belül programozói készségekre van szükség, jelenleg nem várják el – nem várhatják el – a felsőfokú képesítést, mert éppen egy óriási munkaerőpiaci rést kell betölteniük – magyarázza Boda József a kutatás eredményét. Olyanok kellenek tehát, akik jól értenek egy-egy részterülethez, ugyanakkor van egy átfogó rálátásuk is – teszi hozzá az ügyvezető, aki végül arra is figyelmeztet, hogy
a jövőben nem egy „üdvözítő” egyetemi végzettség határozza majd meg az élethosszig tartó, egyfókuszú karriert, hanem egymásra épülő, vagy kiegészítő képzések sorozata.
Ezekkel sokkal gyorsabban és rugalmasabban fedhetők le a várhatóan folyamatosan átalakuló piaci igények. Ezáltal a munkavállalók jobb fizetéshez és jobb életminőséghez jutnak.
Informatikai szakemberekkel, fejlesztőkkel tervezi bővíteni idén a magasan képzett dolgozóinak létszámát Budapesten a Morgan Stanley befektetési bank – mondta Steve Mavin, a bank EMEA (Európa, Közel-Kelet és Afrika) régióért felelős informatikai vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.