T íz évvel ezelőtt mutatta be a Honda az FCX modellt, majd 2008-tól FCX Clarity néven, kis példányszámban gyártani kezdte a szériaváltozatot. Tavaly már a második generációval léptek piacra, vagyis utcára, ugyanis a hidrogénüzemű, tüzelőanyag-cellás projekt autóit nem lehet megvásárolni. A többé-kevésbé kísérleti széria olyan sokba kerülne, hogy inkább el sem árulták a pontos összeget. Az újdonságokra nyitott érdeklődők ösztönzésére lízingkonstrukciót dolgoztak ki, hogy a gyakorlatban is teszteljék a legújabb fejlesztéseket.
Az alternatív hajtáson már az ezredforduló óta intenzíven dolgoznak a japánok, és ebben látják a jövőt. Nem vitás, hogy a tisztán elektromos autók több hátrányát is megoldja a Honda rendszere, hiszen nehéz akkumulátorok helyett üzemanyagot visz magával, amit ugyanolyan gyorsan és egyszerűen beletankolhatunk, mint a benzint vagy a gázolajat. Villanymotor hajtja, a szükséges elektromos áramot azonban saját maga állítja elő. Hatótávja megfelel egy V6-os benzinmotorénak, ahogy a kémiai folyamathoz szükséges összes részegység is elfér az adott helyen. A gáztartály ugyan sokkal több helyet foglal, mint egy szokásos üzemanyagtank, de a hatásfokon és az arányokon a jelenlegi modellnél is sokat javítottak. A folyamat mellékterméke csupán tiszta víz, tehát csak a hidrogén ipari előállítása során keletkező káros anyag terheli a környezetet. A kulcskérdés persze az infrastruktúra, amely jelenleg kezdeti stádiumban van. Ausztriában négy hidrogénkút üzemel, a hálózat kiépítése hosszabb folyamat lehet, mint az elektromos töltőhálózaté.
Szakértők szerint van fantázia a technológiában, még akkor is, ha kissé ijesztő, hogy 700 bar nyomású hidrogén jut a tankba a kék, H2 feliratú töltőpisztolyon át. Éppen ezért csak Japánban és az Egyesült Államokban elérhető a technológia,
Európába csupán mutatóba hozták el a tiszta megoldásokra fogékony Dániában forgalomba helyezett teszt-
autókat. Bevezetését 2019-ben tervezik, és nagy offenzívára készülnek az alternatív hajtás területén, 2025-ig az Európában forgalomba helyezett Hondák kétharmadába terveznek villanymotort beépíteni. Ízelítőként nagy élmény volt vezetni a 2016-ban bemutatott Clarityt, amely a Toyota szintén hidrogénüzemű autójával, a Miraival egy évben jelent meg, és hasonlóan extravagáns külsőt kapott. A gyáriak szerint fontos, hogy az úttörő technikával felszerelt típusokat kívülről is meg lehessen különböztetni, de nem egyértelmű, hogy a megosztó formatervek valóban segítenek-e a népszerűsítésükben. A Clarity úgy fest, mint egy nyolcvanas évekbeli tanulmányautó. Látványos, ami a méreteinek is köszönhető, 4915 milliméteres hosszával a BMW 5-ös sorozat és a Mercedes-Benz E osztály kategóriája, közel kéttonnásra mérsékelt tömege is prémiumautós.
Japánosan futurisztikus, mégis barátságos a belső hangulat. A váltókonzol lebeg, alatta rekeszt alakítottak ki, a kart gombok helyettesítik. Az újrahasznosított anyagból készülő Alcantara-utánzat, az erezett műfa a műbőr ülésekkel jó benyomást tett. Bőséges a helykínálat, a kupés tetőív dacára a fejtér is elegendő. Ferde hátú kialakítása ellenére a Citroen CX-hez hasonlóan négyajtós, bár a két hidrogéntartály amúgy is annyira kitölti a hasznos helyet, hogy nem lehetne kihasználni az adottságait. Az új generáció így is sokat fejlődött helykihasználásban, az egymásra pakolt villanymotor, tüzelőanyag-cella, inverter és gázellátó akár a Jazzben is elférne. Hidrogénből úgy tud többet magával vinni, hogy kevesebb helyet foglal, mert 350 helyett már 700 baron tárolja. Biztonsági okokból célszerű, ha a karbonszállal erősített 117 és 24 literes tartály henger alakú, ezért kihívás helytakarékosan elhelyezni.
Sokat törődtek a biztonsággal, maga a karosszériaszerkezet és a technika is ellenállóbb a külső behatásokkal szemben, mint az elődé. Meglepetésre még arra is jutott idő, hogy élvezetessé tegyék a Clarity vezethetőségét. Motorja 174 lóerőt és 300 newtonméter nyomatékot ad le. Lehet, hogy mindez papíron nem valami izgalmas, a valóságban azonban impresszív teljesítményre képes az ülésbe lapító gyorsulástól a félelmetes kanyarsebességig. Ebben hátul öt lengőkaros futóműve segíti, élesebb kanyarokban is csupán enyhe sodródással jelzi, hogy nem sport-, inkább utazóautónak szánták. Kormányzása pontos, gázreakciója az 1,4 kilowattórás pufferakkumulátornak hála azonnali, itt gyűjti a gurulás és fékezés közben termelt energiát, de a tüzelőanyag-cella és a villanymotor működése közötti átmenetet is kisimítja.
A Sport gombot a motorfékhatás fokozásáért is érdemes bekapcsolni, egy üresebb szakaszon hozzá sem kell érni a fékpedálhoz. Hangja kimerül a susogás különböző formáiban, a „kipufogott” vizet pedig a légkondicionálókhoz hasonlóan kicsöpögteti. Az NEDC-ciklus szerint 700 kilométer megtételére képes, a gyártó 650-et ígér. Maga a működési elv és az autó életképes, sőt, élvezetes alternatívája a belső égésű és az elektromos hajtásláncoknak is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.