Komoly lehetőségek rejlenek a mobil robotokban, és a jövőben meghatározó szerepet fognak betölteni a vállalatok intralogisztikai folyamataiban is a B&O Engineering Kft. ügyvezetője, Borsos Balázs szerint. Az általa vezetett cég most vált a hazai piacvezető, a dán Mobile Industrial Robots partnerévé.
Magyarországon – méretéhez képest – sok robot eladás történik, a megrendelések jellemzően nagy, multinacionális vállalatoktól érkeznek. Általánosságban azonban a vállalatok gondolkodásmódján van még mit javítani, kevesen ismerik fel egyelőre a lehetőséget, amit a robottechnológia a versenyképesség növeléséért tehet – jelentette ki az ügyvezető. Míg a robot kiváltja a kis hozzáadott értékű munkát, addig a dolgozók más szinteken, értékteremtő folyamatokban vehetnek részt – érvelt a robotok használata mellett az üzletember.
Magyarországon égető probléma például a munkaerőhiány, főleg a multinacionális vállalatoknál, ahol ennek következtében fennakadás mutatkozhat a termelésben. Ebben nyújthatnak megoldást az együttműködő mobil robotok. A hazai nagyvállalatok már felfedezték a bennük rejlő lehetőséget, és előszeretettel ruháznak be robotokba, nagy mennyiségben
– mondta Borsos Balázs.
A szakember kiemelte, hogy a robotok segíthetnek a logisztika során, a gyártásban és más robotoknak is mobilitást adhatnak, például robotkaroknak, amelyek a kollaboráló robotokra szerelhetőek. A lehetőségek tárháza azonban végtelen.
A dán robotgyártó vállalat termékei például az emberek közvetlen közelében is képesek dolgozni, mindenféle biztonsági intézkedés nélkül, így nagymértékben optimalizálják a termelési területen zajló szállítmányozást.
A robotok emellett rendkívül felhasználóbarátok, nem egészen egy nap alatt telepíthetők, valamint az intuitív interfésznek köszönhetően a programozási tapasztalattal nem rendelkező alkalmazottak is tudják őket programozni.
Az autonóm robotok a fejlett mobil robotok új generációját jelentik, amelyek gyors megtérülést eredményeznek a befektető számára, gyakran kevesebb, mint egy év alatt – tette hozzá Borsos Balázs.
Az üzleti vezetők több mint fele (54 százalék) szerint az ember-gép együttműködés stratégiai szempontból fontos, ám csak 3 százalék nyilatkozta, hogy szervezetük a következő három évben számottevően növelné a dolgozók átképzésére fordított költségeket – derül ki az Accenture új felméréséből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.