A Világgazdaság úgy tudja, hogy a szakszervezet – a korábbi egyeztetésen – 19 százalékos béremelést, és egyéb (cafeteria, hűség bónuszt) is el akart érni. A 2018-as béremelésre vonatkozó bértárgyalásokat tavaly decemberben kezdték a munkavállalók képviselőivel . Az összes szempont és javaslat mérlegelését követően a Bosch csoport magyarországi telephelyein a munkavállalók 2018. évi bére az előrejelzéseket meghaladó mértékben, a piaci trendeknek megfelelően átlagosan csaknem 10 százalékkal emelkedett. A béremelés mértéke vállalatonként és tevékenységi területenként eltérő, amelyet az adott vállalat eredménye is befolyásol és természetesen függ az egyéni teljesítménytől is.
A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-nél az egyeztető tárgyalások 2017. december 21-én zárultak le, ahol megegyezés nem született, így a munkáltató döntött a béremelés mértékéről. Ennek ellenére a fenti szakszervezet 2018. január 25-én a témában újabb kollektív munkaügyi vitát kívánt kezdeményezni a miskolci autóipari gyár vezetőségével. A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-nél a dolgozók 99 százaléka a béremelést tartalmazó munkaszerződés-módosítást aláírta, és az emelt bérek kifizetése ez alapján a szokott időben megtörtént. A gyárban a már elfogadott, emelt fizetéseken felül a hűségbónuszt is bevezették.
Mindezek után a szakszervezet most azt kéri, hogy nyissák meg a bértárgyalásokat. Ficzere Ferenc, lapunknak elmondta, hogy a vállalt vezetői asztalhoz ülnek majd a szakszervezettel.
Nemrég a Bosch hatvani gyárában tartottak figyelmeztető sztrájkot, ahol a bértárgyalásokon szintén nem született egyezség, de ott – szemben a miskolci üzemmel – még azt megelőzően szüntették be két órára a munkát, hogy a dolgozók aláírták volna a módosított munkaszerződéseket, illetve, hogy a munkavállalók megkapták volna az első havi bérüket.
Ezt követően, 2018. január 26-án a Hatvani Autóelektronikai Dolgozók Független Szakszervezete (HADFSz) és a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. vezetése csaknem három órán keresztül egyeztetett a munkavállalói és munkaadói oldal álláspontjáról a béremelés körül kialakult konfliktushelyzet kapcsán.
A tárgyalás során a felek igyekeztek különböző alternatívákat felvázolni a megoldás érdekében, mely eredményeképp egy konszenzuson alapuló, kölcsönösen támogatott javaslatcsomagot alakítottak ki:
a javaslatcsomag nemcsak alapbéremelést, hanem egyéb szociális – a munkavállalók hangulatára is pozitív hatást gyakorló – elemeket is tartalmaz.
A HADFSz a javaslatcsomagot a vállalat teljes fizikai állományára tekintettel szavazásra bocsátotta. A munkatársak öt napon keresztül – minden műszakban – elektronikusan, belépőkártyájukkal szavazhatnak. Amennyiben a munkavállalók többsége elfogadja a szakszervezet és a gyárvezetés által is támogatott új bérajánlatot, úgy azt a szakszervezet aláírja. Amennyiben a munkatársak többsége nem elégedett a jelenlegi ajánlattal, úgy tovább folytatódnak az egyeztetések. A HADFSz a szavazás végéig tartózkodik minden olyan tevékenységtől, mely a szavazás befolyásolására alkalmas, beleértve további sajtóinformáció kiadását is.”
A szavazás egyértelműen pozitív volt, a munkavállalók elfogadták a konszenzuson alapuló, kölcsönösen támogatott javaslatcsomagot.
A megállapodás 12 százalékos egységes alapbéremelésről szól, a negyedéves jelenléti bónusz bevezetéséről, azokkal a feltételekkel, amiket a HADFSz a sztrájkkövetelésben meghatározott. Továbbá december 24-ére és 31-ére, ha szükséges a munkavégzés délelőtti műszakban, plusz 100 százalékos pótlékot sikerült elérniük, illetve a két ünnep közötti időszakban a normál munkavégzésre 50 százalékosat. A munkaszüneti napot követő első munkavégzés pedig csak reggel 6 órától lehetséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.