BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megugranak az egészségügyi kiadások

Az egészségügyi költés szintjének emelkedése nem feltétlenül jelent jobb egészségügyi eredményeket – írja a Deloitte tanulmánya. A kezelés helyett a jövőben a megelőzés lesz a fontosabb.

Évente átlagosan 4,1 százalékkal nőnek majd az egészségügyi kiadások 2017 és 2021 között világszerte. A magasabb költés nem feltétlenül jelent egészségesebb nemzeteket, az egészségügyi szolgáltatóknak valószínűleg továbbra is csökkenő nyereséggel és növekvő költségekkel kell számolniuk – írja a Deloitte globális egészségügyi kilátásokról készült elemzése.

A kezelés helyett a megelőzés kerül előtérbe, a betegek helyett megszületnek a szolgáltatásokról jól tájékozott egészségügyi fogyasztók. A digitális technológia pedig lehetőséget teremt majd a páciensek személyesebb ellátására is – írják a tanulmányban.

Forrás: MTI Fotó: Balázs Attila

Míg 2012 és 2016 között évente átlagosan 1,3 százalékkal nőttek az egészségügyi kiadások, addig a 2017 és 2021 közötti időszakban a bővülés már 4,1 százalék lesz, aminek hátterében az öregedő és növekvő létszámú társadalom, a kezelések fejlődése, a feltörekvő gazdaságok teljesítménye, valamint a dráguló munkaerő áll. A jelentés azt is hangsúlyozza, hogy a költés szintjének emelkedése nem feltétlenül jelent jobb egészségügyi eredményeket.

Ezt jól mutatja az is, hogy a GDP-hez mérten az Egyesült Államokban a legmagasabb az egészségügyi költések aránya az OECD-országok között – 2016-os adatok szerint 16,9 százalék –, ám a várható élettartam vonatkozásában az USA csak a lista második felében található.

Magyarország ebben a sorban 7 százalékkal a vizsgált harminchárom OECD-állam közül a 29-30. helyen áll, Szlovákiához hasonlóan.

A listán hazánk után Lengyelország, Észtország és sereghajtóként Törökország áll, 6,3, 6,3, illetve 5,2 százalékos GDP-arányos egészségügyi költéssel.

A Deloitte tanulmánya szerint 2020-ra a világ legnagyobb régióinak összesített egészségügyi költése várhatóan eléri a 8,7 billió amerikai dollárt, a 2015. évi

7 billió amerikai dollárhoz képest. A fejlett egészségügyi rendszerekben a szektor szereplői a kezelés helyett a megelőzést hangsúlyozzák majd.

A negyedik ipari forradalom nyomán a digitális technológia, a robotika és az egyéb automatizált eszközök rengeteg lehetőséget kínálnak az egészségügy mai és jövőbeli munkaerőgondjaira, ha a szektor szereplői nyitottak lesznek rá – vélik a Deloitte elemzői. Kitértek arra is, hogy a növekvő kiadások, a fejlődő technológia és az átalakuló egészségügy következtében az iparágat jelentős M&A (akvizíciós, összeolvadási) aktivitás is jellemezte az elmúlt egy évben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.