A HIV/AIDS kezelésére, megelőzésére 2000 és 2015 között 562,6 milliárd dollárt költöttek globálisan – mutatták ki a The Lancet című orvostudományi folyóirat aktuális számában megjelent tanulmány szerzői 188 ország adatainak elemzésével.
Az adott időszakban éves átlagban 2013-ban költötték a legtöbbet, 49,7 millió dollárt a betegségre, 2015-ben 48,9 milliárd dollárt.
A kiadásokhoz a legnagyobb forrást, 29,8 milliárd dollárt 2015-ben a kormányok biztosították, ez az összkiadás 61 százaléka. A magánadományok tették ki a legkisebb összeget, 2015-ben 1,5 milliárd dollárt.
A HIV/AIDS kezelésére, megelőzésére fordított kiadások 30 százalékát a fejlett országoknak a kevésbé fejlettek számára létrehozott segélyalapjai tették ki, a legtöbb ilyen forrás Afrika Szaharától délre fekvő térségeibe jutott, ahol a legmagasabb a HIV-pozitívak aránya (2015-ben 24,4 millió ember).
Világszerte 9700 milliárd dollárt fordítottak az egészségügyre 2015-ben, ami folyamatosan növekszik és számos országban nagyobb arányban, mint a gazdasági növekedés.
Ezen kiadások 66 százalékát a fejlett országokban költik el, az alacsonyan fejlett országokban az egészségügyre kevesebb mint egy százalékot fordítanak globálisan.
Az egy főre jutó egészségügyi kiadások között hatalmas a különbség, míg az Egyesült Államokban 2015-ben mintegy tízezer dollárt fordítottak, a Közép-Afrikai Köztársaságban 28 dollárt
- magyarázta Joseph Dieleman, a tanulmány vezető szerzője.
A HIV-vírus előidézte AIDS (szerzett immunhiányos tünetegyüttes) gyógyíthatatlan betegség, de gyógyszerekkel megakadályozható a HIV-vírus szaporodása a szervezetben. Az ENSZ szakosított szervezetének adatai szerint az AIDS-járvány az 1980-as évekbeli kitörése óta világszerte 76 millióan fertőződtek meg a vírussal, közülük 35 millióan meghaltak.
2016-ban az érintettek 70 százaléka esetében volt ismert a HIV-fertőzés, közülük 77 százalék kapott kezelést. A kezeltek 82 százalékánál sikerült megakadályozni a vírusok szaporodását.
Egy évtized alatt világszerte csaknem felére csökkent az AIDS halálos áldozatainak a száma, 2016-ban egymillióan vesztették életüket a betegség miatt.
A gyógyszergyártók szövetsége szerint a következő kormánynak el kellene törölnie a hazai gyógyszeripart érintő, speciális adórendszert. Hiába ez a szektor az ország húzóágazata, a legtöbb különadó is e területet sújtja – mondta a Világgazdaságnak Illés Zsuzsanna, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.