Európában percenként három ember hal meg valamilyen daganatos betegség következtében, 2050-re pedig tíz másodpercenként fog meghalni rák miatt valaki – hangzott el a Pfizer által szervezett bécsi rákellenes konferencián. A kelet-közép-európai régióban csak az országok felében van nemzeti rákprogram, ezeknek a programoknak a nagy része is elavult már, vagy nincs pénz a fejlesztésre, finanszírozásra. A nemzeti rákprogramok fontos elemét képező rákregiszterek létrehozása a szakemberek szerint egy-egy ország költségvetését személyenként fél euróval terheli meg – mondta a Világgazdaságnak Linda Gibbs, a Pfizer onkológiai üzletágának regionális igazgatója.
Kérdésre válaszolva kiemelte, hogy Kelet-Közép-Európában Csehország tud jó példával szolgálni a megbízható rákregiszterek tekintetében; ezek különösen fontosak, hogy a daganatos betegségekről adatokat gyűjtsünk, és lássuk a megbetegedések alakulását egy országban.
A vállalat támogatja az olyan programok kialakítását, amelyek a fenntartható infrastruktúra építését tűzik ki célul. Ilyen például a molekuláris diagnosztika a tüdőrák bizonyos típusainak esetében – e daganattípus előfordulása Magyarországon világviszonylatban is az egyik legmagasabb. Ezeken túl a Pfizer célja, hogy a javuló betegellátás érdekében megossza tudását és tapasztalatait a rákkutatás terén, és támogassa a fejlesztéseket a forrásszűkében lévő országokban.
A régióvezető szerint az onkológiai ellátás fejlesztése érdekében a gyógyszercégeknek össze kell fogniuk a szakma minden érintett területével, ideértve a kormányokat, az egészségügyi és kutatási szakembereket, a betegeket képviselő szervezeteket, hogy olyan rákprogramot alakítsanak ki, amely egyaránt javítja a megelőzést, a felismerést a kezelést és a palliatív ellátást.
A konferencián szóba került a Concord–3 tanulmány, amely a betegség túlélésével kapcsolatos legfrissebb statisztikai adatokat tartalmazza 71 ország rákregiszterei alapján. A számokból kitűnik, hogy a mellrákos betegek esetében folyamatosan nő az ötéves túlélési arány. Az is látszik, hogy nagy különbségek vannak az egyes országok adatai között, például Ausztráliában 89,5 százalék, Indiában csak 66 százalékos ez a mutató.
Bár az európai adatok a világ legjobbjai közé tartoznak, egy-egy országban a daganatos betegek ötéves túlélése tekintetében itt is jelentős eltérések vannak. Statisztikai adatok szerint Kelet-Közép-Európában a halálozási ráta 31 százalékkal magasabb, mint Nyugat-Európában.
Magyarország például világelső a vastagbélrák előfordulásában, évente mintegy ötezer ember hal bele a betegségbe. Ősszel indul el a harmadik népegészségügyi vastag- és végbélszűrő program, amelyben az egészségügyi kormányzat várakozásai szerint a következő két évben mintegy 2,4 millió – 50 és 70 év közötti – férfi és nő vesz részt. 2019-ig kétféle forrásból fut a szűrőprogram: az egyik mintegy 2,5 milliárd forintos uniós támogatás, amely mintegy 300 ezer ember szűrését teszi lehetővé, a többit hazai pénzből finanszírozzák.
A Pfizer onkológiai üzletágánál 16 készítmény van klinikai fejlesztési fázisban, ezzel a vállalat kutatás-fejlesztési ráfordításainak jelentős részét az onkológiai területre fordítja
– mondta Linda Gibbs. A kutatási programok olyan daganattípusokra koncentrálnak, mint például a petefészekrák, ahol a legnagyobb szükség van a segítségre, és ahol az innovatív kezelések javuló eredményeket hozhatnak. Az igazgató hozzátette, hogy az áttétes emlőrák területén a közelmúltban végzett kutatások jelentős eredményeket tudtak felmutatni a betegek állapotának javításában.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.