Telnek a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) létesítményei, de van még hely, a társaság épp hétfőn hirdetett újabb aukciót. Tárolói jelenleg Pusztaedericsen, Kardoskúton, Hajdúszoboszlón és Zsanán működnek,
együttes kapacitásuk 4,43 milliárd köbméter, és már a hatvanegy százalékuk ki van használva. Ebbe beleértendő az a mennyiség is, amelyet – az előző évek gyakorlatának megfelelően – a Gazprom a sajátjaként tárol Magyarországon, hogy a megugró téli kereslet idején a felhasználókat földrajzilag közelebbről szolgálhassa ki.
A Gazprom magyarországi gáztárolásáról Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is egyeztetett Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával még szeptember 17-én, az orosz társaság közleménye szerint. Ám az akkori fő hír nem ez, hanem az volt, hogy megállapodtak 4,3 milliárd köbméter orosz gáz jövő évi importjáról. Ez a mennyiség jócskán elmarad a múlt évi hétmilliárd köbmétertől, viszont a lakosság ellátására épp elég, és még marad is:
2016-ban a hazai háztartások az egyetemes szolgáltatásban 3,45 milliárd köbméter gázt vételeztek, az egyetemes szolgáltatás pedig összesen 3,87 milliárdot.
A 4,3 milliárd köbméter ahhoz is megfelel, hogy jó legyen a magyar fél pozíciója, amikor az érintett vállalatok a 2019-es behozatal kereskedelmi megállapodásáról tárgyalnak. (Ha ugyanis az eladó nagyobb mennyiségben gondolkodik, a vevő jobb feltételeket kérhet.)
A miniszter így már a 2020-as megállapodást nevezte a következő feladatnak a magyar ipar és a magyar lakosság gázellátása érdekében. Közölte is október 3-án, Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott egyeztetése után, hogy évi több mint négymilliárd köbméterről egyeztek meg 2020-tól. A hírből nem derült ki, hogy ez hány évet jelent, és az sem, hogy mennyivel többet a négymilliárd köbméternél. Ha ugyanis ismét a 2019-es 4,3 milliárd köbméterről van szó, abból megint nem marad sok a magyar iparnak a lakossági-egyetemes igények kielégítése után. (Igaz, érkezik orosz gáz a magyar versenypiacra egy másik hosszú távú szerződés alapján, mégpedig a közvetve a Gazprom tulajdonában lévő Centrex Zrt.-n keresztül.)
Mindazonáltal jobb lehet „nyitva hagyni” a mennyiséget, és nem csak az említett tárgyalási pozíciók miatt. A hazai gázellátás biztonságát ugyanis a stabil orosz forrás mellett az egy szállítónak való egyoldalú kitettség oldása is szolgálja.
E téren Magyarország nagyban alapoz az adriai cseppfolyósgáz- (LNG) kikötőbe és a Fekete-tenger felől érkező szénhidrogénre. Arról, hogy az utóbbit szolgáló magyar–román vezetékprojekt jól halad, épp hétfőn nyilatkozott Kaderják Péter energetikáért felelős államtitkár. Alapozna Magyarország a Szlovákián át várható gázra is, de egyelőre hiába, a hónap elején túl alacsony volt az érdeklődés a HUSKAT- (Hungary, Slovakia, Austria) projekt kapcsán a magyar–szlovák vezetéki összeköttetés használatára kiírt aukción. Azóta persze már folyik a második igényfelmérés.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.