A rendezvényen részt vett dr. Szép-Tüske Rita, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Exportfejlesztési Koordinációs Főosztályának vezetője; dr. Barcsa Lajos Debrecen Megyei Jogú Város alpolgármestere; Jákli Gergely, az EXIM vezérigazgatója; Szabó István Attila, az EXIM üzleti vezérigazgató-helyettese, valamint Póser Zoltán, az EDC Debrecen Nonprofit Kft. ügyvezetője.
Dr. Barcsa Lajos alpolgármester hangsúlyozta, hogy a gazdasági fejlődés teremti meg a város stabilitásának alapját. Jelenleg közel 8000 működő gazdasági társaság van a régióban, melynek nagy része a mikro-, kis- és közepes vállalkozások közül kerül ki. Kitért arra is, hogy a város minden segítséget megad a vállalkozásoknak. Az adminisztrációs folyamatok gyorsítása érdekében Vállalkozói Információs Pontokat hoztak létre, ahol a vállalkozások egy helyen kaphatnak meg minden információt szakértő kollégáktól.
Dr. Szép-Tüske Rita főosztályvezető előadásában elmondta:
Az új külgazdasági-külpolitikai irányvonal célja az ország külső kitettségének csökkentése, a kivitel bővítése, a célpiacok és exportágazatok diverzifikálása, a magyar kkv-k külpiaci pozícióinak erősítése, valamint a hazánkba irányuló külföldi befektetések ösztönzése révén a gazdaságpolitika célkitűzéseinek megvalósításához való hozzájárulás.
Jákli Gergely vezérigazgató előadásában a versenyképesség aspektusából mutatta be az EXIM szerepét. „Az állami tulajdonú pénzintézet feladata, hogy az exportáló vállalkozások versenyképességét segítse, mindezt teszi úgy, hogy mentesíti a vállalkozásokat az egyes pénzügyi kockázatoktól. Az elmúlt években végbement kamatcsökkentési hullám azt eredményezte, hogy a vállalkozások beruházásaikat rendkívül kedvező kamatfeltételek mellett tudták finanszírozni. Ez látszik a piaci statisztikákban, valamint a vállalati hitelállomány dinamikus kétszámjegyű növekedésében is.”
Azonban minden időszak véget ér egyszer – figyelmeztetett Jákli.
„A kamatemelkedés drágítja a finanszírozási költségeket, ami begyűrűzik a termék értékesítési árába is. Nemzetközi összehasonlításban a magyar vállalkozások kisebb arányban hasznának fix kamatozású hiteleket, mint a nyugat-európai versenytársaik, így emelkedő kamatkörnyezetben versenyhátrányt szenvedhetnek. Az EXIM ennek kockázatát képes redukálni. Az Exportélénkítő Program termékei mind fix kamatozásúak, melyek a teljes futamidő alatt változatlanok. Ezzel tudja megvédeni azt a pénzügyi tervet, amit a cégek elgondoltak a beruházások megvalósításának pillanatában”
– mondta.
A vezérigazgató hozzátette:
Az idei évben az EXIM fix kamatozású, hosszú lejáratú euro hiteleinek átlagkamata 1,29 százalék volt, míg a szintén fix kamatozású, hosszú lejáratú forint hitelek esetében 1,8 százalék.
A rendezvényt Póser Zoltán, az EDC Debrecen Nonprofit Kft. ügyvezetőjének előadása zárta, mely Debrecen térségének infrastrukturális és munkaerőpiaci fejlesztésének irányait mutatta be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.