BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Audi esete hatott a Boschnál

Beláthatatlan következményei lennének az autóiparban, ha esetleg leállna a Bosch hatvani üzeme. A német nagyvállalat ezért inkább majdnem mindent megadna a szakszervezetnek.

A terv szerint jövő hétfőn írhatják alá a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft.-nél a 2019-es bérfejlesztésekről szóló megállapodást, miután tegnapelőtt maratoni, hatórás tárgyaláson egyezségközelbe került a munkáltató és a szakszervezet – tájékoztatta az üzem dolgozóinak érdekképviseletét ellátó Életre Tervezett Munkavállalók Országos Szakszervezetének (ÉTMOSZ) elnöke, Janik Tamás a Világgazdaságot. A Bosch által benyújtott ajánlat tisztességes – mondta –, és alkalmas arra, hogy a mintegy 1500 tagú ÉTMOSZ elé terjesszék, amely február 11-én szavazhat az elfogadásról. „Aznap délelőtt találkozunk a munkaadóval, és akkor az aláírásra is sor kerülhet. Az első visszajelzések szerint erre minden esély megvan – tette hozzá –, a tagságban elsöprő a sikere a mostani ajánlatnak.”

A pontos részletek egyelőre nem nyilvánosak, a főbb vonalakat azonban vázolta Janik Tamás. Eszerint az alku csak erre az évre vonatkozik – a Bosch eredetileg szeretett volna két évre megállapodni –, és „vastagon” két számjegyű alapbérnövelést tartalmaz. Változatlan maradna a cafeteria-rendszer (átlagosan évi bruttó 500 ezer forint), és a jelenléti mellett bevezetnék a lojalitási bónuszt is, amelynek nagysága a szolgálati időtől is függően négyezer forint havonta.

Fotó: MTI / Komka Péter

A Bosch arra is rábólintott, hogy munkamentes nappá nyilvánítsák húsvét szombatját, valamint december 24-ét és 31-ét is, és hogy zenét sugározzanak a gyártási környezetben. A német hátterű, a technológiák és szolgáltatások terén vezető nemzetközi szállító írásba adná azt is, hogy az érvényes kollektív szerződésbe foglalt 300 óra feletti túlmunkát kizárólag a munkavállaló és a szakszervezet beleegyezésével rendelhet el, alapvetően pedig nem épít a lehetséges 400 órás túlórára.

Ez az ajánlat nagyon közel van ahhoz, amit eredetileg követeltünk

– jegyezte meg az ÉTMOSZ elnöke. A szakszervezet minimum 15, illetve 10 százalékos bérfejlesztést akart a fizikai és a szellemi állomány esetében.

Az, hogy a megállapodás küszöbön áll Hatvanban, jelentős fordulat, mert a múlt héten még úgy tűnt, hogy az ÉTMOSZ is sztrájkolni fog. Elsősorban azért, mert a Bosch a cafeteriakeret kárára, azt megfelezve emelte volna az idei fizetéseket. A hirtelen jött és feltűnő engedékenység nyilvánvalóan összefüggésben van a győri Audi-gyár munkavállalóinak sikeres munkabeszüntetésével, ami nemcsak a magyarországi egységnél okozott károkat, hanem konszernszinten is. A mintegy hétezer fős hatvani Bosch esetleges leállásának beláthatatlan – az Audi-sztrájkénál nagyságrendekkel súlyosabb – következményei lennének a világ autóiparában, s a vállalatcsoport is megsínylené: gyakorlatilag nincs olyan autómárka, amelynek ne szállítana alkatrészeket az üzem.

A Bosch reálisan látja a viszonyokat, tisztában van vele, hogy a munkabeszüntetésnél olcsóbb a tárgyalás. Az előbbit kipróbálni valójában senkinek sem érdeke

– mutatott rá Janik Tamás. A Bosch lapunk megkeresésére közölte, hogy mivel a bérmegállapodásra vonatkozó tárgyalás folyamatban van, nem szeretnének részleteket megosztani a sajtóval.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.