BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem opció, hanem kényszer

Sokaknak még csodának tűnő, de a gyakorlatban már bizonyított, sőt, a továbbiakban megkerülhetetlen közműrendszer-üzemeltetési megoldásokat sorakoztattak fel a most folyó, párizsi Utility Week nevű rendezvényen. A kulcs természetesen a digitalizáció.

Az energia- és más közműrendszerek működtetése ma már olyan követelményeket támaszt a szolgáltatóktól, amelyeknek azok csak a digitalizáció még fokozottabb bevetésével felelhetnek meg, ám ez a hagyományos energia- és más közmű-szolgáltatások szinte teljes újragondolását követeli meg. A probléma nem új, ám halmozódik: az energia előállítása egyre inkább hullámzik annak teret nyerő decentralizációja és a megújulók hódítása miatt, eközben mind jobban kileng a felhasználás nagyságának és időbeli eloszlásának kiszámíthatósága. Az e téren felmerülő nehézségek sorának kezelését mutatják be a párizsi Utility Weeken, amelyen kiállítók sora szemléltette például az egyes energiaközösségek termelésének és felhasználásának kiegyensúlyozását, egyetlen rendszerben való kezelését.

Az egyik ilyen megoldás az Európai Unió Horizon 2020-es programjaként folyó Goflex (Generalized Operational Flexibility for Integrated Renewables) projekt. Egyik, a rendezvényen bemutatott megoldása például kalkulál az energiaközösség országos áramhálózatról történő vételezésével, saját, megújuló alapú termelésével, energiatárolója (akkumulátora) használatával, és figyelembe veszi a közösség által használható tarifák kínálta mozgásteret. A közösség energia-felhasználását úgy ütemezi, hogy az optimalizált és költséghatékony legyen. Ehhez még olyan tényezőkkel is kalkulál, mint a várható árampiaci ármozgások, vagy az időjárás előrejelzés adatai.

Fotó: VG

A rendszerrel egy olyan alapkoncepciót, sztenderdizált megoldást kínálunk, amely nyitott, azaz hozzáilleszthető a felhasználó igényeihez

– magyarázta a Világgazdaságnak Torben Bach Pedersen, a dániai Aalborg egyetem számítógéptudományi tanszékének professzora, egyben a Data-Intensive Systems társigazgatója. Válasza szerint az ilyen rendszerek – amilyenből szép számmal bemutattak Párizsban is – fejlesztésében folyó verseny egyik eleme éppen a minél jobban egységesíthető modellek megszerkesztése.

Az IBM által koordinált Goflex kiterjed a közműellátás digitalizációjának számos területére, ahogyan természetesen a Utility Week tematikájának egésze is. Ilyen az egyes lakások energiarendszerének felügyelete és szabályozása (menedzsment), az egyes energiafelhasználó berendezések, a gépjárműtöltések, vagy akár teljes gyárak működésének közvetlen kontrollja. Az előbbiek automatikus energiakereskedelmi platformokkal, illetve természetesen a rendszerirányítóval, valamint előrejelző és más, szolgáltató platformokkal állnak összeköttetésben.

A Goflex jelenleg három helyszínen vizsgázik a gyakorlatban: Nicosiában (Ciprus), Wünsiedelben (Németország) és Valaisban (Svájc). Minden helyszínen naponta átlagosan 500 rugalmassági ajánlatot ad az energiaközösségnek, amely ebből jellemzően

30-40-et fogad el. A legnagyobb a németországi projekt aktivitása, amelyen volt, hogy elérte az 1 megawatott a rendszer egy órán belüli rugalmassága.

A Utility Weeken az úgynevezett Energy Transitionhoz (energiaátmenethez) kapcsolódóan például a rendszerek optimalizálásához szükséges eszközök, megoldások között bemutattak például okosmérőket, szenzorokat, a gyártó berendezések egységeit, alkatrészeit, a megújuló és a hagyományos technológia legújabb vívmányait.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.