A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC), Oroszország és más érdekelt országok megbeszélésein arról született döntés, hogy
egy hónappal meghosszabbítják a kitermelés korlátozását, azaz júliusban napi 9,6 milliárd hordóval kevesebb olajat hoznak a felszínre a korábbinál.
Ez ugyan százmillió hordóval kevesebb az eddiginél, mert Mexikó nem vállalta a kiterjesztést, de a változás csekély. A piacok pénteken előre beárazták a hét végi megegyezést: a Brent olaj ára 5 százalékkal 42 dollárra, háromhavi csúcsra ugrott. A világ együttes kínálatának tizedét kitevő csökkentést az exportálók annak ellenére szükségesnek látják, hogy a kereslet emelkedőben van, Kínában, Európában és az Egyesült Államokban is fokozatosan oldják az olajfogyasztást visszavető járványellenes korlátozásokat. A világgazdaság energiaigénye azonban messze nem akkora, mint volt:
az év egészére az OPEC az egy napra eső kereslet kilencmillió hordós visszaesésére számít a válság előtti százmillió hordóhoz képest.
Ez kiadós csökkenés, bár könnyebb a helyzet a március–áprilisinál, amikor eltűnt a globális kereslet egyharmada.
Az eddigi visszafogás sikeresnek bizonyult: az olaj ára megduplázódott a csaknem húszéves mélypontot jelentő, 20 dollár alatti hordónkénti szintről.
Bár az ár a fele a 2018-ban látottnak, az emelkedés óriási vérátömlesztés a nagy exportáló országok költségvetéseinek – ám ezt az eredményt fenn is kell tartani. Bár a kisebb termelés is bevételkiesést okoz, a kínálat túl gyors bővítése ismét lejjebb nyomhatná az árat.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.