A humán tőke és az oktatás egyre kevésbé támogatja a versenyképesség javulását, elsősorban azért, mert túl kevés a terület támogatása – mondta a Világgazdaságnak Sass Magdolna, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Közgazdaság- és Regionális Tudományi Központ (KRTK) Világgazdasági Intézetének igazgatója. A válság előtt fokozatosan nőtt a magyar multinacionális vállalatok – például az OTP, a Mol a Richter vagy a Videoton – hozzáadott értéke, de a folyamat lassú, és a béremelések sem követik szorosan.
A hazai multik lehetnek a növekedés motorjai, és alternatívái a külföldi tulajdonú nagyvállalatoknak.
Sass Magdolna rámutatott: számos aktív befektető, intenzíven exportáló kkv van Magyarországon, ezek azonban bizonyosan nem érik el azt a kritikus méretet, hogy a növekedés hajtóerejévé válhassanak. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője úgy látja, hogy
Magyarország a koronavírus következtében belépett a 21. századba, mert a vállalatai óriási lépést tettek a digitalizáció területén.
Az otthoni munka és a távoktatás miatt a cégek kénytelenek voltak váltani, s ezáltal hatékonyabbá váltak a folyamatok, és a lakosság digitális kompetenciája is jelentősen javult. Ám a szakértő emlékeztetett rá, hogy a hazaihoz hasonló folyamatok zajlottak le más régiós országokban is, tehát a javuló magyarországi kompetenciák nem jelentenek automatikus előrelépést a versenyképességi rangsorokban.
A gazdaságvédelmi akcióterv középpontjában nem a versenyképesség áll, de a terv egyes intézkedései hosszú távon is támogatják a gazdaságot – mutatott rá Virovácz Péter. A megkezdett infrastruktúra-fejlesztések például – amellett, hogy munkahelyeket létesítenek – a későbbi években is erősítik Magyarország versenyképességét. A Modern városok program és a Magyar falu program kiemelt figyelmet kap a válságkezelésben, az utóbbira a jövő évi költségvetés szerint 192 milliárd forintot lehet fordítani az idei 90 milliárd forint után. Az elemző aláhúzta: a gazdaságzöldítő intézkedések a beruházási szektor támogatása mellett az energiahatékonyság területén is előrelépésnek számítanak. Sass Magdolna szerint jelenleg
leginkább az hátráltatja a versenyképesség fejlődését, hogy a gazdaság erősen ki van téve a globális értékláncoknak, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet országai közül Magyarország integrálódott leginkább a globális értékláncokba, és emiatt sebezhetőbb.
Az integráció módja sem szerencsés, Magyarország a termelésre és az összeszerelésre szakosodott, ezek hozzáadott értéke pedig alacsony. Az MTA igazgatója szerint az utóbbi években ugyan a magasabb hozzáadott értékű tevékenységek irányába mozdult el a gazdaság, de még mindig az összeszerelés és a termelés dominál. A nemzetközi piacokon versenyképes magyar vállalatok a kis méretük és számuk miatt nem képesek ellensúlyozni az értékláncok miatti függőséget, nem tudnak alternatív növekedési motorrá válni. Sass Magdolna rávilágított: a globális folyamatoktól való függést a magyar multikra épülő értékláncokkal lehetne mérsékelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.