A koronavírus első hulláma Európa-szerte levitte az euróban mért energiaárakat. Azonban Magyarországon volt továbbra is a második legolcsóbb az európai országok közül az elektromos áram és a földgáz – mutat rá az Eurostat friss felmérése.
Magyarországon a rögzített lakossági árak miatt leginkább az euró forint árfolyam változásai gyakorolnak hatást az euróban mért energia díjakra.
November elején már megírtuk , hogy a tavalyi évben hogyan alakultak az energiaárak Magyarországon és a többi EU tagállamban. Ezek azért voltak érdekesek mert a világjárvány előtti helyzetről adtak egy átfogó képet. Kedden azonban az Európai Unió statisztikai hivatala közzétette az idei első féléves euróba mért energiaárakra vonatkozó statisztikáit, amelyeken már látszódik a koronavírus első hullámának a hatása.
Ezek alapján Magyarországon továbbra is a második legolcsóbb volt az elektromosság és a földgáz, azonban számottevő csökkenéseket mértek a legtöbb európai ország esetében is.
A következő diagramon az uniós országokban euróban mért áramárak változásai láthatóak az idei első féléves adatok alapján.
Míg az EU-ban átlagosan 1,6 százalékkal csökkent, addig Magyarországon valamivel több mint 6 százalékkal lett relatív olcsóbb az euróban mért villany ára.
Az unióban legnagyobb mértékben Hollandiában(30,6 százalék) esett az elektromosság tarifája.
Majd a sorban őket követi a Lettországban(13,4 százalék) és Szlovéniában(13,1 százalék) mért csökkenés.
Ezzel szemben több tagállamban még drágább is lett az villany, így Litvániában(13,7 százalék) nőtt a legnagyobb mértékben, majd utánuk következik a Luxemburgban(13,4 százalék) és Görögországban(8,4 százalék) mért emelkedés.
A soron következő ábrán már az euróban mért földgáz árak idei első féléves alakulásai láthatóak az EU országokban.
A diagramon az látszik, hogy az unióban átlagosan 8,9 százalékkal csökkentek a földgáz díjak, míg Magyarországon 4,5 százalékkal lett relatív olcsóbb az euróban mért gázár a koronavírus első hulláma alatt.
Arányaiban Spanyolországban(29,7 százalék) estek a gázárak a legnagyobb mértékben,
majd őket követi Olaszország(22 százalék) és Görögország(19 százalék) árváltozása.
Ezzel ellentétben három EU tagállamban még meg is drágult a földgáz, így Szlovéniában(4,5 százalék), Hollandiában(3,1 százalék) és Németországban(1,5 százalék) mértek magasabb átlagárakat tavalyhoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.