A Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint 23,1 milliárd forint adózott eredményt ért el a Richter 2020 utolsó negyedévében. Ez kismértékben felülmúlná a harmadik negyedéves, 22,6 milliárd forintos eredményt. A várakozást 2019 utolsó negyedéves eredményével (amely 12,4 milliárd forint veszteség volt) összevetni most kevéssé érdemes, hiszen a bázisszámot egy egyszeri tétel, az Esmyához kapcsolódó értékvesztési elszámolás jelentősen rontotta.
A tavalyi első kilenc hónap nettó profitja 80,6 milliárd forint volt, így egy húszmilliárdos eredmény már elég lenne a százmilliárd forint éves nyereség eléréséhez.
A konszenzus szerint a Richter negyedéves bevétele 4,5 százalékkal nőtt, a várt 145 milliárd forintos érték időszakos rekord lenne. Ennél is dinamikusabban (8,5 százalékkal) emelkedhetett a bruttó profit, s ezzel együtt a fedezeti hányad jelentősen – 2 százalékponttal –, 56,4 százalékra javulhatott.
Az üzemi eredmény megközelíthette a 30 milliárd forintot, ha a várakozás beigazolódik, a negyedéves EBIT-marzs 20,5 százalék volt, ilyen magas üzemi hányaddal általában csak a legoptimistább elemzők kalkulálnak a Richtert követő szakértők közül.
Az eredmény alakulásában továbbra is meghatározó a Vraylar forgalmazása után a Richtert megillető royalty, ennek összege 2019 záró negyedévében 57,4 millió dollár volt, amelyet az értékesítési partner előzetes adatai alapján ezen a tételsoron 74 millió dollár, vagyis 37 százalékkal magasabb összeg követhetett. Ez önmagában 22 milliárd forintnak, a várt üzemi eredmény 74 százalékának felel meg. Az Erste jegyzete szerint a magas üzemi marzs a royaltybevételek emelkedése mellett a Covid-járvány miatt továbbra is alacsony marketing- és értékesítési költségeknek köszönhető.
A pénzügyi eredménysoron 4,5 milliárd forintos negatívum szerepelt 2020 harmadik negyedévében, a várakozások szerint ez megismétlődhetett az év utolsó három hónapjában.
A várhatóan negatív pénzügyi eredményen túl csak az orosz piacra vonatkozóan negatív az elemzők várakozása, Oroszországból és a FÁK-térségből az Erste szerint 15,7 százalékkal csökkenhetett a Richter bevétele, részben a rubel gyengélkedése miatt.
A gyorsjelentést péntek hajnalban publikálja a Richter, s aznap ismerteti a menedzsment az idei évre szóló várakozásokat. Ez utóbbival kapcsolatban lehet számolni némi kockázattal – írta előzetesében Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője –, hiszen tavaly is rendkívül konzervatív prognózist tett közzé a menedzsment, és nem kizárt, hogy a pandémia miatt ezúttal is így tesz, ami csalódást okozhat azoknak a befektetőknek, akik csak nemrégiben figyeltek fel a Richterre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.