BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sarokba szorulhat a Telenor a Digi felvásárlásával

Megkezdődtek a piaci találgatások arról, hogy a 4iG vajon mennyit fizethet a Digiért. A szakértők abban egyetértenek, hogy a piaci átlagot jóval meghaladó összeget kell fizetni a cégért.

Teljesen átrendezheti a hazai távközlési szektort, ha a 4iG valóban megvásárolja a Digi magyarországi érdekeltségeit. A Jászai Gellért többségi tulajdonában álló társaság meglepte a piacot hétfői bejelentésével, amely szerint előzetes, nem kötelező érvényű megállapodást írt alá a Digi Távközlési és Szolgáltató Kft. és leányvállalatai, az Invitel Zrt. és az i-TV Zrt. megvásárlásáról a romániai RCS & RDS konzorciummal, amelynek tulajdonosa a bukaresti parketten forgó Digi Communications DigiC.

A felvásárlási hír meglepetésként érte Nagy Nórát, az Erste Bank szektorelemzőjét is, aki úgy véli, hogy a Digi aligha válik majd meg olcsón a magyar érdekeltségétől. A szakértő szerint, bár a Digi nem jutott frekvenciához a legutóbbi aukción, ennek ellenére igen értékes eszközről van szó, tekintve a piaci súlyát, a jó minőségű hálózatát és az eredményes működését.

Az anyavállalat egyáltalán nincs lépéskényszerben, hiszen akut forrásigénye sincs

– tette hozzá a szakértő.

Nagy Dóra szerint a Digi ára nagyjából százmilliárd forint lehet. A szakértő EV/EBITDA alapján számolt, kiindulva abból, hogy az európai szektortársak átlagos idevágó szorzója 5,3-es, a Digi pedig tavaly 19 milliárd forintos EBITDA-t termelt. Összehasonlításként a Magyar Telekom 3,6, a DigiC pedig 3,8-es szorzón forog.

Fotó: MTVA/MTI/ Róka László

A tranzakció értéke könnyen meghaladhatja a százmilliárd forintot

– mondta lapunknak Gaál Gellért, a Concorde Értékpapír Zrt. részvényelemzője, aki kiemelte, hogy a Magyarországon bejegyzett társaságnak a 2019-es beszámoló szerint mindössze pár milliárdos kötelezettsége van.

Az árazás tekintetében referenciaként szolgálhat az is, hogy 2018-ban a Digi 6,1-es EV/EBITDA-szorzó mellett vásárolta meg az Invitelt, ezt a szakértők többsége túlzóan magas árként értékelte, nagyrészt azért, mert egy elavult, magas karbantartási költséget igénylő rézhálózata volt a cégnek.

Ma azonban a Digi a legmodernebb száloptikás hálózaton szolgáltat, tehát magasabb szorzót érdemel a vételárban, legalább 5-6-szorosat.

A 4iG részéről az akvizíció felfogható stratégiai lépésként is, ha az lenne a célja, hogy sarokba szorítsa a Telenort. Utóbbi választási kényszerbe kerülhet, hiszen kiszorulhat a piacról egyes szolgáltatásaival, ha nem működik együtt a 4iG-vel. Ezen az alapon kézenfekvő lett volna, ha a Telenor vásárolja fel a Digit, bár egyes piaci pletykák szerint erre tett is kísérletet, és ez tovább srófolta felfelé az árat.

De ennél sokkal messzebbre is mennek a piacon, hiszen ismét szárnyra kaptak azok a pletykák is, amelyek Telenor–Digi-menyegzőről szólnak.

A Hungaro DigiTel többségi tulajdonának megszerzésével a 4iG az állami tulajdonú Antenna Hungáriával lépett stratégiai partnerségre amelynek 25 százalékos tulajdonhányada van a Telenorban, így máris adott a lehetőség egy szorosabb együttműködés kikényszerítésére. Hosszabb távon mindez érdemi szinergialehetőségeket rejt, hiszen a cég második piaci szereplővé válna a Telekom után. Egyelőre mindezt piaci pletykaként érdemes kezelni, ám érdekesség, hogy a legutóbbi frekvenciapályázaton a Telenor mélyen a zsebébe nyúlt, a 150 milliárd forintnyi összlicitből 56,8 milliárdot fizetett ki, míg a második Telekom 44,3 milliárdot.

A fenti forgatókönyv szerint, bár túlzó, de nem elképzelhetetlen a 6 fölötti EV/EBITDA-szorzó az árazáskor, minden attól függ, hogy ki milyen jövőképet vizionál

– mondta a Concorde elemzője.

A tranzakcióból a DigiC részvényesei szakíthatnak igazán nagyot a fent vázolt árak alapján. A DigiC 100 millió (A és B sorozat összesen) részvényét a bukaresti tőzsdén jegyzik, kapitalizációja 3,3 milliárd lej (600 millió euró). Az árfolyama a bejelentés hírére tegnap délután 6 százalékkal, 35 lejig (2587,30 forint) emelkedett, de bőven lehet még benne növekedési potenciál. Ha a 100 milliárd forintos vételárat vesszük alapul, az részvényenként ezer forintot jelentene, magasabb szorzó esetén pedig még ennél is többet. A 4iG árfolyama 711 forintig ugrott fel tegnap, a nyitást követően, délutánra azonban 668 forintig csúszott vissza az árfolyam, ám ez még így is 3,5 százalékos napon belüli plusz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.