A megyében az első negyedévben még emelkedett a munkanélküliség, pedig az ipari termelés és a beruházások már nőttek. Megkezdődött a kilábalás?
A statisztikai adatok szerint megkezdődött. Kicsit még bonyolultabb a helyzet, a januárinál már kisebb az álláskeresők aránya, júniusban 3,1 százalék, az előző év azonos időszakában 3,6 százalék volt. Ahhoz, hogy megértsük a jelenlegi helyzetet, érdemes tudni, hogy milyen helyzetből indultunk a járvány előtt, szinte nem volt olyan terület, ahol ne kerestek volna munkaerőt. Vannak olyan szektorok, ahol most egyértelmű a fellendülés, ugyanakkor visszatért a korábbi munkaerőhiányos állapot, ami tulajdonképp most hátráltatja a kilábalást.
Sokkal kisebb ütemű volt a népességfogyás gyorsulása, mint országosan. Kevésbé súlyos volt a megyében a járvány, mint máshol?
Ez mélyebb elemzést igényelne, többek közt a korösszetétel és egyéb számok összehasonlításával. Ilyen adataink nekünk nincsenek, és nem is értünk hozzá. Viszont arról beszélhetünk, ami látszik: 2020 azonos időszakához képest 17 százalékkal nőtt a veszteség az emberéletekben, ez jórészt minden bizonnyal a járvány, illetve részben egyéb hatások következménye. Ez sajnos így van, ha kedvezőbb is az adat, mint máshol. Talán betudható a különbség annak is, hogy nálunk működik az ország egyik legkiválóbb egészségügyi intézménye, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központja.
A foglalkoztatási rátát és az aktivitási arányt tekintve a megyék közt több helyezést javítottak 2020 végéhez képest. Ez hogy sikerülhetett emelkedő munkanélküliség mellett?
Ez több tényező következménye lehet, és megint a járvány előtti helyzethez kell visszakanyarodni a magyarázatért: már akkor volt egy óriási munkaerőhiány, erre jött a pandémia, amikor egész szektorok álltak le vagy estek vissza. Időközben átrendeződött a munkaerőpiac, aminek az eredménye, hogy a kilábalási szakaszban vannak kedvező tendenciák. Fontos, hogy ne bízzuk el magunkat, a munkaerő hiánya ugyanis komolyan veendő probléma, ami érezteti a hatását.
Csongrád-Csanád nincs a legiparosodottabb megyék között, a többi ágazatot hogy érintette a válság? Kilábalóban vannak?
Ha az ipart nem tekintjük, a szolgáltatásokban óriási visszaesés volt, a vendéglátás és a szállásadás szektora komolyan érintett: a vendégéjszakák száma például 78 százalékkal esett vissza 2019-hez képest, és az árbevétel is majdnem ekkora mértékben. Óriási veszteségeket szenvedett el a szektor. A kiskereskedelemben is jelentős, 7 százalék volt a visszaesés, a korlátozások éreztették a hatásukat. Ez egy határmegye, a Szerbiából és Romániából érkező látogatók elmaradása jelentős csapás volt. Sok vállalkozás szünetelteti a tevékenységét, 12 százalékkal több, mint a korábbi években. A belső keresletre lehet számítani, Romániából és Szerbiából újra érkeznek már, de közel sem annyian, mint korábban. Még mindig óvatosak az emberek, sokan tartanak a járvány negyedik hullámának érkezésétől. Egy másik fontos tényező, amiért az említett szolgáltató szektorok nem pörögnek a régi sebességgel, a már említett munkaerőhiány. A vendéglátásból például az alkalmazottak máshová mentek dolgozni a kényszerű járványszünet idején, és nem biztos, hogy visszatérnek.
A megye gazdaságszerkezete alkalmat ad rá, hogy részesüljenek a kilábalás segítésére hivatott pénzekből?
Ami a pályázatokat illeti, van a megyének egy olyan sajátossága, amit mindenképpen figyelembe kell venni. Tavaly mintegy 166 milliárd forint volt a támogatás a Ginop-pályázatok révén, de ennek közel fele az egyetemhez kapcsolódó fejlesztések voltak, például a biotechnológiai kutatások. Ezek szükségesek és jók, de látnivaló, hogy csak az összeg másik fele jut a vállalkozói szektorba. Magának a teljes összegnek az optikája tehát megtévesztő lehet: a megye vállalkozásainak sokkal több támogatásra lenne szükségük. A kamara igyekszik mindent megtenni, hogy a létező források a legjobb helyre kerüljenek, és rendkívül fontos, hogy az életképes vállalkozások tudjanak fejleszteni. Ez elengedhetetlen, sőt döntő momentum. Csak ezután jön minden más, infrastruktúra, egyebek. Fejleszteni, fejleszteni, fejleszteni – csak ez az út.
Továbbra is szerepet kell ebben játszania az államnak most, hogy enyhült a válság?
Arról szólnak a hírek, hogy minimálbér-emelés következik, és a természeténél fogva ez nemcsak a minimálbéreseket érinti, hanem az egész bérskálát feljebb tolja. Mindenképpen szükség lesz állami szerepvállalásra. A bérnövekedést a termelékenység javulásának is követnie kell, különben inflációs következményekkel jár. Az állam a minimálbért tudja szabályozni, a termelékenységet pedig költségvetési eszközökkel tudja befolyásolni. Szükségszerűen hozzátartozik a folyamathoz a fekete- és a szürkegazdaság visszaszorítása is, amelyek tisztességtelen versenyt idéznek elő. Komoly jogszabályalkotó munkára lesz szükség ehhez, nem lesz könnyű menet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.