Az európai befektetők júliusban csaknem egymilliárd dollárnak megfelelő összeget toltak be az aranyalapú tőzsdén jegyzett alapokba (ETF), ami meghaladja az amerikai invesztorok által a hasonló eszközökből kivett pénzmennyiséget. A Figyelő folyamat azt mutatja, hogy az öreg kontinens és az USA befektetői elkezdtek másként gondolkodni a világgazdaságról és az inflációs folyamatokról.
Az európai arany-ETF-ekbe a hetedik hónapban beáramlott 999 millió dollárnyi tőke 17,1 tonna fizikai sárga fémnek felel meg. Az Aranyvilágtanács (World Gold Council – WGC) statisztikái szerint ugyanakkor az egyesült államokbeli ETF-ekből nettó 402 millió dollárt vettek ki, ez 7,3 tonna aranyat jelent. Így összességében globálisan 0,3 százalékkal gyarapodott a tőzsdén jegyzett alapok által kezelt mennyiség. Ázsiában szintén nettó beáramlást regisztráltak.
Elemzői vélemények szerint átalakulóban van az aranypiac.
Tavaly, a pandémia és az ezzel összefüggő korlátozások időszakában a sárga nemesfémbe menekültek a befektetők, hogy tompítsák a globális válság hatásait. Ez a kereslet unciánként 2067 dollárig hajtotta fel az árakat 2020 augusztusában. Ahogy javultak a gazdasági kilátások és fokozatosan enyhítették a szigort, a biztos menedéket kereső tőke egy része kiáramlott az aranybefektetésekből, így mérséklődtek az árak. A fizikai aranyat is vásárló ETF-eknél egyedül Ázsiában tapasztaltak nettó tőkebeáramlást ez év első felében. Világszinten nézve az ilyen alapokban 2021 elején 6 milliárd dollárral kisebb összeg pihent.
A WGC elemzése alapján január–júniusban 129 tonnás nettó kiáramlást regisztráltak az aranyat vásárló ETF-ek esetében, ez 2014 óta a legnagyobb mennyiség.
A fizikai sárga fém árfolyama a hatodik hónapban 7 százalékkal esett;
ekkora havi csökkenésre 2016 novemberében volt legutóbb példa. Az aranybánya-vállalatoké zuhanórepülésbe kezdett. A szektor árfolyam-alakulását mutató NYSE Arca Gold BUGS Index júniusban 16 százalékot zuhant, az idén összesen 20-at.
Az arany iránti kereslet lanyhulása sűrű fejvakargatásra késztette a piaci szereplőket. Úgy tűnik ugyanis, hogy lassan megszakad a klasszikus kapcsolat a sárga fém árfolyama és a reálhozamok között. Hagyományosan amikor a reálhozam – amelyet egy kötvénytulajdonos keres az inflációt is beleszámítva – nő, akkor csökken az arany árfolyama – és fordítva. Júliusban a reálhozamok a növekedési kilátások újbóli romlása miatt rekordalacsonyra apadtak, az arany árfolyama azonban ezt nem tükrözte. A hónap végén a tízéves irányadó amerikai államkötvények reálhozama mínusz 1,127 százalékra csökkent. Európában a tízéves reálkamatswap-érték – a kamatvárakozások egyik legfontosabb mérőszáma – történelmi mélypontra, mínusz 1,65 százalékra mérséklődött.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.