Eddig soha nem látott, összesen 14,1 milliárd forint bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa egy a teljes hazai műtrágyapiacot érintő kartellben. Az eljárásban tizenegy hazai szereplő érintett. Ezek a cégek a versenyhatóság megállapítása szerint olyan stratégiai együttműködési rendszert alakítottak ki, amely korlátozta a beszerzési források közötti választás lehetőségét, felosztotta egymás között a vevőket, és az eladási árakat is összehangolta. Ezzel a szereplők a verseny korlátozását célzó, egységes és folyamatos jogsértést valósítottak meg.
A GVH által feltárt kartell szinte napra pontosan hét éven át, 2009 és 2016 nyara között zajlott. A Cargill Magyarország Zrt., a Hőgyészi Agrokémiai Kft. és a KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. (a cég csak a 2010–13-as időszakban vett részt a törvénysértésben) mellett az Agrimpex Terménykereskedelmi Kft., illetve az RWA Magyarország Kft. ellen is vizsgálódtak. Utóbbi két vállalkozással szemben végül megszüntették az eljárást. A még 2017 őszén indult versenyfelügyeleti procedúra azonban leginkább hat, Bige László érdekeltségébe tartozó vállalatot talált sárosnak.
A Nitrogénművek Zrt., az NZRT-Trade Kft., a Bige Holding Kft., a Nádudvari Agrokémiai Kft., a Péti Nitrokomplex Kft., illetve a Bige Holding Genezis Kft. egymástól nem független, egy vállalkozáscsoportba tartozó cégeknek minősülnek. Ezért ezeket az ügyben összevontan, Bige-csoportként kezelte a GVH, amire egyetemlegesen valamivel több mint 11 milliárd forint büntetést, a teljes bírságösszeg közel 80 százalékát szabta ki. A Cargill szűk kétmilliárdot, a Hőgyészi 1,13 milliárdot fizethet, a KITE viszont végül megúszta a csekket, miután a bírság mellőzésére irányuló engedékenységi kérelmét elfogadták.
A büntetés átutalására harminc nap áll rendelkezésre, ami november végén telik le. A milliárdos tételek kiegyenlítése komoly nehézséget okozhat az egyes társaságok működésében, a Hőgyészi például 24 havi részletfizetést kapott. A Bige-csoportnál annak ellenére sem merült fel ez a könnyítés, hogy messze a legdurvább bírságot kell leszurkolnia rövid határidővel. Igaz,
a gazdálkodási adatai alapján úgy tűnik, hogy erre nincs is szüksége az egyik leggazdagabb magyar üzletemberhez kötődő céghálónak – amely mindent egybevetve több tucatnyi társaságból áll –, és lábon kihordja a szankciót.
Fő szabály szerint a versenytanács egy adott vállalkozáscsoport esetében a bírságmaximumot a határozatot megelőző üzleti évben elért nettó árbevétel tíz százalékában határozhatja meg. A Nitrogénművek Zrt. és konszolidációjába bevont vállalkozások 2020-ban nettó 94,765 milliárd forint forgalmat értek el, az NZRT-Trade 21,45 milliárdot, a Bige Holding több mint 11 milliárdot, a Nádudvari szűk 3 milliárdot, a Péti Nitrokomplex pedig mintegy 1,2 milliárdot. A Bige Holding Genezis nem tüntetett fel tavalyra vonatkozó árbevételt. Összesítve mindez a 131 milliárdot is bőven meghaladja, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a GVH ceruzája kétmilliárd forinttal vékonyabban fogott: elviekben 11 helyett akár 13 milliárd forintnyi büntetést is alkalmazhatott volna a Bige-csoporttal szemben.
De nem csak Bige László cégei mutatnak jó formát, hanem maga Bige László is. A Forbes legutóbbi, az 50 leggazdagabb magyart összegyűjtő listáján a 12. helyet szerezte meg, 115,5 milliárd forint becsült értékkel. Ezzel a nagyváradi születésű „műtrágyakirály” visszatért a 100 milliárdosok közé a magazin szerint. A Szakonyi Péter-féle „A 100 leggazdagabb” kiadvány idei száma Bige Lászlót még előbbre, a hatodik pozícióba sorolta, 201 milliárd forintos becsült vagyonnal. Egy évvel korábban ugyanezen a listán a nagyvállalkozó még csak a 10. helyen zárt, 112 milliárddal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.