Folyamatosan csökkenő földgáztermelés mellett jut a Molra az a szerep, hogy az ukrajnai háború miatt megnőtt geopolitikai kockázatra reagálva próbáljon több földgázt a felszínre hozni. Tavaly a belföldi termelése napi 20,5 ezer hordó olajegyenérték volt, míg 2020-ban még napi 22,5 ezer, 2019-ben pedig napi 22,7 ezer. Évről évre szerényebb a horvátországi felhozatala is – tavaly napi átlagban 13,5 ezer hordó olajegyenérték volt –, de esett a pakisztáni (napi 5,1 ezer) és az egyesült királyságbeli termelése is (napi 0,6 ezer hordó olajegyenértékre).
A cég kinyert készletei pótlására és termelése csökkenésének lassítása érdekében Magyarországon tavaly 3,7 milliárd forintot fordított kutatásra, és 1,7 milliárdot mezőfejlesztésre – de ebbe már beleértendő az olajbányászat is –, a hét másik országban folyó munkáival együtt pedig 11,7 milliárdot, illetve 87,4 milliárdot. Összességében szabványos (jó minőségű) egyenértékben számolva a Mol évi 1,1-1,2 milliárd köbméter földgázt juttat az országos hálózatba a társaságtól kapott válasz szerint.
A társaságnak egy esetleges ellátási zavar esetén viszonylag rövid időn belül kellene felpörgetnie belföldi termelését, annak ellenére is, hogy a hazai szénhidrogén-termelés súlya viszonylag szerény az ellátásban.
(Míg 2020-ban a hazai gázimport 426,5 petajoule-t tett ki a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, a teljes belföldi termelés csak 58,4 petajoule-t.) A VG erre vonatkozó kérdésére
a Mol azt válaszolta, hogy ilyen esetben a meglévő kutak termelésének optimalizálása, a meglévő mezőkön belüli további, úgynevezett mezőfejlesztő kutak fúrása, valamint a sekélygáz-kutatási program jöhetnek szóba.
Arra a kérdésre, hogy napirenden van-e a belföldi termelés növelése a fenti ok miatt, jelezték: Az ellátásbiztonság érdekében igyekszünk folyamatosan és a lehető legnagyobb mennyiséget termelni, ez fokozottan igaz a jelenlegi helyzetre.
Mindazonáltal fontos, hogy Oroszország ukrajnai háborújával összefüggésben egyelőre nincs szó a gázszállítások leállásáról sem eladói, sem vevői oldalról. A Gazprom folyamatosan küldi a szerződéseiben foglalt mennyiségeket minden országba, a lehívási igényeikhez igazítva, de a meglévő szerződéseken felül egyetlen molekulát sem.
A Mol Magyarország 2020-ban körülbelül 950 kúttal termel olajat és gázt Magyarországon, mintegy 80 százalékban Délkelet-Magyarországon. A mezőfejlesztések abban az évben Nyugat-Magyarországra (Babócsa, Sávoly és Nagylengyel), valamint Kelet-Magyarországra összpontosultak. A társaság említett sekélygáz-kutatási programja során 2020-ban hat új kutat fúrtak, ezek mindegyike találatot eredményezett, és még abban az évben öt kutat termelésbe is állítottak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök március 31-ig várja a kormány, az orosz jegybank és a Gazprom jelentését arról, hogy miként lehet áttérni rubelelszámolásra az Oroszországgal szemben barátságtalannak minősített országokba irányuló gázszállításban – számol be az orosz államfői utasításról az MTI. (Ismeretes, hogy Magyarország is barátságtalan országnak minősül.) Az érintett gázszerződésekben a használandó fizetési eszközt rubelre kell módosítani, de a megállapodott gázmennyiségek, árak és árképzési elvek nem változnak. Csütörtökig a központi banknak és a kormánynak egyebek mellett lehetővé kell tennie, hogy az orosz gáz vásárlói rubelt vehessenek az orosz devizapiacon a megrendelt mennyiség kifizetéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.