A Dunaferr magáncég, zűrös orosz–ukrán tulajdonosi viszonyokkal, csak a háború után lehet érdemben visszatérni a kérdésre – válaszolt a VG érdeklődésére Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, akit a dunaújvárosi társaság várható sorsáról kérdeztünk, miután a Magyar Földgáztároló Zrt. kardoskúti hidrogénprojektjének alapkőletételén arról is beszélt, hogy mintegy két év alatt a Dunaferr energiaellátása is zölddé tehető.
A tárcavezető felidézte:
a társaság megromlott anyagi helyzete miatt korábban folyamatosak voltak az egyeztetések egészen addig, amíg a nemzetközi acélárak el nem kezdtek emelkedni, illetve amíg a Dunaferr működése az osztrák partnerével indított együttműködésnek köszönhetően valamelyest nem rendeződött.
Palkovics László a VG-nek hangsúlyozta: a társaság a fenntartható gazdálkodás szempontjából is nagyon fontos Magyarország számára. Az országban évente termelődő másfél millió tonna acélhulladékból ugyanis mindössze mintegy félmillió hasznosul belföldön, a többit exportáljuk, holott ez utóbbi mennyiséget érdemes lenne újra belföldön feldolgozni.
„A Dunaferr részére rajtunk keresztül a hónap első felében érkeztek küldemények, illetve jelenleg is van letárolva számukra acélipari alapanyag Záhonyban, amelyet igény szerint hívnak le" – válaszolt lapunknak Gubik László, a Záhony-Port Zrt. vezérigazgatója.
Március elején a vasmű kommunikációs ügynöksége jelezte, hogy a Dunaferr továbbra is stabilan termel, alapanyag-ellátásban addig nem volt nagyobb fennakadás. Az acélpiaci árak magasak, és emelkedik a kereslet is az acéltermékekre, ugyanakkor a társaság az egy évvel ezelőtti árszint mintegy ötszöröséért tudja beszerezni a földgázt. A kialakult háborús helyzet miatt a Dunaferr létrehozott egy rendkívüli segélyalapot, amelyen keresztül elsősorban a magyarul beszélő, az ukrajnai válsághelyzetből Magyarországra menekülőknek segít. Közel száz főnek tud azonnal munkát biztosítani üzemeiben.
Az említett zűrösségről a VG többször beszámolt: a helyzet lényege, hogy 2020-ban lejárt a vasmű több igazgatósági tagjának és cégvezetőjének a megbízatása, a helyzet pedig máig nem rendeződött, mert a vállalatvezetés nem ismerte el a többségi tulajdonos, a ciprusi Steelhold Ltd. nevében összehívott közgyűlés jogszerűségét. A bizonytalan helyzetben a Dunaferr nem jutott hitelhez, nem tudott fizetni sem. A társaságban a magyar államnak is volt 0,0004 százaléka, de tavaly augusztusban 2,201 millió forintért megvált tőle.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.