Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelete (Food and Drug Administration – FDA) a hétvégén javaslatot tett az ízesített szivarok és cigaretták, így a mentolos cigaretták forgalmazásának tiltására. A tervezett szabálymódosítás a mentolos ízesítésű e-cigikre nem vonatkozik, és egyedi elbírálás alapján az mentolos ízesítésű, hevített dohányt tartalmazó eszközök, valamint a nagyon alacsony nikotintartalmú mentolos cigaretták is mentesülhetnek a tilalom alól – írja a Wall Street Journal. Az FDA által javasolt új szabályokat most társadalmi vitára bocsátják; a hatóságnak minden visszajelzést mérlegelnie kell. Ha érdemi ellenvetés nem érkezik, a tiltás legkorábban 2024-ben léphet életbe.
Európában, az Egyesült Királyságban, sőt még Kanadában is tilos már egy ideje az ízesített – így például a mentolos aromájú – cigik árusítása. Az unió négy éves türelmi idő után 2020 májusában vonta ki végleg ezeket a forgalomból. A változás nem csak a mentolos dohányt szívó európaiak számára volt szembetűnő – ők amúgy is kevesen voltak, a dohányosok mindössze 5 százaléka Európában. Ekkor vezették be azt a szabályt is, hogy a cigarettás dobozokra olyan, azok kétharmadát lefedő, sokkoló fotókat kell tenniük a gyártóknak, amelyek a függőség ártalmaira hívják fel a dohányosok figyelmét. Az EU akkor azzal érvelt, hogy a mentol-aroma elfedi a dohány természetes, sokak számára taszító ízét, és ezzel hozzájárul a cigaretta-fogyasztás terjedéséhez.
Az amerikaiak is hasonló megfontolásokkal indokolják a tervezett szabály-módosítást, amelynek első lépcsőjét már 2009-ben megtették. Akkor betiltották a cukor, gyümölcs, illetve fűszeres aromájú cigarettákat, mondván: azok a gyerekek számára is vonzóvá tehetik a káros szenvedélyt. A szabályozók a mentolos cigihez nem nyúltak, pedig már a kilencvenes évek óta érzékelhető volt a trend, hogy miközben évről-évre csökken az Egyesült Államokban eladott cigaretták száma, ezek között egyre több a mentolos.
Manapság a tengerentúlon eladott, évi csaknem 205 milliárd cigaretta több mint harmada mentolos ízesítésű. Az évi több mint 20 milliárd dolláros piac nagyobbrészt az Egyesült Államok afroamerikai lakosságára épít: a dohányos feketék 85 százaléka, a fehérek 30 százaléka szív mentolos cigarettát. Érdekes módon bár a feketék körében a dohányzás számottevően nem elterjedtebb, mint a fehérek körében, mégis a fekete férfiaknál a legmagasabb a tüdőrákos betegek aránya. A mentolos cigaretták reklámjai szinte kizárólag nekik szólnak.
A fiatalok körében is aránytalanul magas a mentolos cigaretta népszerűsége (a 12-17 év közötti dohányosok 54 százaléka ilyet szív), amit az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (Center for Disease Control and Prevention – CDC) a vonzóbb íz mellett azzal magyaráz, hogy a mentol hűs érzést idéz elő a torokban és a légutakban, így a belélegzett cigarettafüst kevésbé okoz kellemetlen érzést. A CDC szakértői szerint ez az a marketing-szakemberek által is kiaknázott érzés, ami miatt a mentolos cigaretták valójában károsabbak a közegészségügyre, mint a nem mentolos ízesítésűek.
Ráadásul a koronavírus-járvány alatt az Egyesült Államokban is újra emelkedésnek indult a dohányosok száma, elsősorban az ifjabb korosztályban, ami a szakemberek szerint még sürgetőbbé teszi a forgalmazási szabályok felülvizsgálata.
A legújabb tanulmányokra hivatkoznak, amelyek azt állítják, hogy az ízesített cigaretták tiltása két éven belül a fogyasztás 15 százalékos csökkenését eredményezné. Ez a Európában nem vált valóra, bár ebben, a szakértők szerint szerepet játszhatott az is, hogy alig több mint fél évvel az ízesített cigaretták forgalmazásának tiltása berobbant a covid-járvány, ami világszerte a dohányfogyasztás emelkedésével járt.
Kanadában viszont, ahol már 2017 óta tilos a mentolos dohány árusítása, a tiltás utáni első évben a korábban ilyen cigit szívók 24 százaléka mondott le a káros szenvedélyéről.
Az egészségvédők mindenesetre azt mondják: bármilyen korlátozás segíthet, hogy csökkentse az amerikai felnőtt lakosság jelenleg 12,5 százalékát kitevő dohányosok táborát, illetve a dohányzáshoz köthető, évi 480 000 halálesetet az Egyesült Államokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.