Számottevő lassulás jöhet a bérezés terén 2023-ban – írja a növekedés.hu.
A KSH júliusi adatai alapján 500 ezer forint felé emelkedett a bruttó átlagkereset Magyarországon, amely 15 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt. Ez a bérdinamika az év egészében fennmaradhat, bár az év második felében a munkaerőpiaci kilátások romlottak a nemzetközi energiaválság és a kedvezőtlen gazdasági környezet miatt.
A gyors béremelkedési ütemet eddig nagymértékben segítette az euró-forint árfolyam emelkedése, vagyis a forint gyengülése, mivel a nemzetközi cégek hazai költségkerete gyakran euróban van meghatározva.
Amennyiben látványosabb forinterősödés történne, abban az esetben jelentősen szűkülne a béremelési mozgásterük.
A nemzetközi energiaválság miatt a vállalkozások ráadásul akár nyolcszor magasabb rezsiárakkal szembesülhetnek az őszi hónapoktól. Ez multinacionális cégek számára is komoly terhet jelent, ehhez jönnek hozzá a növekvő alapanyagköltségek és szállítási költségek.
Jelentős forinterősödést válthatna ki, amennyiben Magyarországnak sikerülne megegyeznie Brüsszellel az uniós forrásokról. A megegyezés hírére az euró-forint árfolyam elindulhatna a 380 forintos szint irányába. Emellett a jegybanki kamatemelések is idővel eredményt hozhatnak: a visegrádi régióban ugyanis Magyarországon a legmagasabb a reálkamatkörnyezet, ami szintén forinterősítő hatású.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.