Egy napra bezár a Seibu tokiói divatáruháza, mivel a dolgozók munkabeszüntetést hirdettek, hogy tiltakozzanak a vállalat egy amerikai befektetési alapnak történő eladása ellen. A munkakultúrájáról híres és hírhedt Japánt megrázta a bejelentés, ugyanis a bolt dolgozói utoljára az 1950-es években tartottak sztrájkot – írta a Financial Times.
A tokiói Ikebukuróban található Seibu áruház a honlapján figyelmeztette a vásárlóit szerdán, hogy az üzlet csütörtökön egész nap zárva lesz, ugyanis az üzlet dolgozói – az eladóktól a köszöntőkön át egészen a takarítókig – sztrájkot tartanak, hogy megzavarják a szezonális divat-, kiegészítő- és szépségápolási termékek őszi promócióit.
A vállalat dolgozói több mint 60 éve nem tartottak egész napos sztrájkot, a figyelmeztetés pedig az egész nemzetet sokkolta, ahol az 1970-es évektől kezdve szinte teljesen eltűntek az ilyen akciók.
A munkabeszüntetésen mintegy 900 dolgozó vesz majd részt, a szakszervezet pedig az áruház tulajdonosa, a Seven & I Holdings (7&I) tervei ellen tiltakozna, miután az nemrég bejelentette, hogy a tíz üzletből álló Sogo és Seibu láncot eladná az amerikai Fortress befektetési alapnak.
Az alkalmazottak attól tartanak, hogy a körülbelül 1,5 milliárd dolláros eladás során, amelynek a végén egyesítenék az üzleteiket a Yodobashi Camera nevű elektronikai kiskereskedővel, sokan elveszítenék az állásukat.
A 7&I részvényei a bejelentés után 1,7 százalékkal estek szerdán.
A sztrájk a szakszervezet és a 7&I vezetősége közötti, több hónapja tartó vita csúcspontja, amely azután robbant ki, hogy az amerikai székhelyű ValueAct aktivista befektető felszólította a vállalatot, hogy adja el a nem alapvető üzletágait.
Bár a koronavírus-járvány előtt a Seibu kiemelkedően nyereséges volt, azóta pedig a fellendülő turistaforgalomnak hála újra erősödni kezdett, a vállalat portfólióján egyre jobban háttérbe szorul más, rendkívül jövedelmező kiskereskedőkkel szemben.
Az áruházláncok Japán-szerte küszködnek az elmúlt években átalakuló fogyasztói trendekkel, ahol egyre nagyobb hangsúly kerül az online értékesítésre, a világjárvány pedig ezt a helyzetet tovább fokozta. A Seibu és a Sogo bevételei az elmúlt évtizedben 45 százalékkal csökkentek, a 2022 márciusával végződő pénzügyi évben pedig mindössze 3 milliárd dollárnyi árbevételt értek el.
Szervezetünk tagjai úgy döntöttek, hogy sztrájkot indítanak, miután egyértelművé vált, hogy a 7&I nem hajlandó lemondani az eladásról. A végső döntésről csütörtökön tartanak rendkívüli igazgatósági ülést, amire mi kénytelenek vagyunk nyílt tiltakozással válaszolni
– nyilatkozták a Sogo és a Seibu szakszervezetének szóvivői.
A 7&i közleményében elnézést kért a sztrájk által a vásárlóknak és az üzleti partnereknek okozott kellemetlenségekért, és közölte, hogy áruházainak vezetősége folytatja a kollektív tárgyalásokat és konzultációt a szakszervezettel.
A japán munkavállalók ritkán vonulnak az utcára vagy tartanak sztrájkot azért, hogy magasabb béreket vagy jobb munkakörülményeket követeljenek,
bár az elemzők szerint a dolgozók az elkövetkező években felbátorodhatnak az országot egyre jobban sújtó munkaerőhiány miatt.
Az öregedő társadalom mentheti meg a japán dolgozókatA népesség csökkenésével az üzleti kultúra és a foglalkoztatási kilátások mélyreható és előnyös változásokon mehetnek keresztül. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.