A hazai villamosenergia-termelés tavaly 2,3 százalékkal bővült, és folytatódott a megújuló technológiák térnyerése: az év végén végén már több mint 1400 megawatt (MW) kereskedelmi célú naperőmű és 700 MW-ot meghaladó háztartási méretű kiserőművi kapacitás járult hozzá a termeléshez – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2020-as villamos energia piaci jelentéséből. A hálózatra csatlakozó naperőművek termelése 1 terawattórával (TWh) emelkedett az előző évhez viszonyítva.
A növekvő megújuló termelés jelentős hatást gyakorol a hazai villamosenergia-ellátás szerkezetére – mutat rá az összefoglaló. A kihívást az jelenti, hogy a naperőművi termelés napon belül ingadozik, a termelés szintje pedig függ az időjárás alakulásától, és sokkal nehezebben jelezhető előre, mint a hagyományos technológiák esetében. A naperőművi termelés napközbeni felfutása, majd esti lecsengése egyelőre nem befolyásolta a hazai erőművek menetrendezési szokásait – mutatta ki a MEKH –, a gáz- és lignittüzelésű erőművek termelésére továbbra is csak az éjszakai órákban történő leterhelés jellemző.
A megújulók termelésének ingadozásaihoz való alkalmazkodás alapvetően az import változásán keresztül történt.
Az év során eltérően alakult a hazai lakossági és nem lakossági célú villamosenergia-felhasználás. A piaci áraknál lényegesen alacsonyabb egyetemes szolgáltatási árak, a munkahelyek megtartását segítő támogatások, a kikapcsolási moratórium és a fizetési könnyítések együttes hatására a lakossági villamosenergia-fogyasztás 4 százalékkal nőtt az előző évhez viszonyítva. Különösen az utolsó negyedévben nőtt dinamikusan a lakossági felhasználás, ami összefüggésben állhat azzal, hogy a pandémia miatti intézkedések következtében a lakosság sokkal több időt töltött otthon, részben a közoktatási intézményekre vonatkozó korlátozások, részben pedig az otthoni munkavégzés terjedése miatt.
Az Európai Unióban a 2018-as stagnálás és a 2019-es 1,1 százalékos visszaesés után a 27 tagállama áramfelhasználása 4,4 százalékkal esett, ezzel párhuzamosan csökkent a villamosenergia-termelés is.
Ugyanakkor a növekvő kapacitások és a kedvező időjárás következtében a megújuló alapú termelés tovább bővült. A magas szén-dioxid-kvótaárak hatására a csökkenő keresleti környezetben folytatódott a szén-gáz-helyettesítés. Így Európa-szerte a szénerőművi termelés zsugorodott a legnagyobb mértékben, átlagosan 22 százalékkal. tizenkét százalékkal kisebb lett a nukleáris termelés is, ilyen mértékű éves csökkenésre a fukusimai atomerőmű-baleset (2011) óta nem volt példa. Ezt elsősorban az okozta, hogy Svédországban és Németországban is bezárt egy-egy erőmű, valamint Franciaországban és Belgiumban elhúzódó karbantartások miatt volt alacsonyabb a termelés.
Az év során a karbonmentes technológiák részaránya 59 százalékra, a megújulóké 30 százalékról 34 százalékra emelkedett, a nukleáris technológiáé pedig 27 százalékról 25 százalékra csökkent.
A karbonmentes technológiák piaci részesedését tekintve Magyarország Európa középmezőnyében helyezkedik el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.