Megugrottak az európai villamosenergia árak, miután a régió legnagyobb áramtermelője egy hónapon belül másodszor is csökkentette a nukleáris termelési célját, ami a legújabb jele annak, hogy az idei téli energiaválság még korántsem ért véget – írja a Bloomberg.
Az Electricite de France (EDF) közlése szerint
a nukleáris termelése idén 1990 óta nem látott szintre csökkenhet, a Morgan Stanley szerint pedig nagy a valószínűsége annak, hogy 2023-ra visszavágják a termelést. A hiány miatt Franciaország időnként villamosenergia importra kényszerült, ami megszorította az ellátást.
A szomszédos országok korábban a nukleáris óriásra támaszkodtak a köztéri lámpáik működtetésében.
Az EDF reaktorai az egyre integráltabb európai energiarendszer gerincét képezik, de az egység egyre megbízhatatlanabbá válik a hosszú tervezett és nem tervezett karbantartások miatt.
A közelmúltban lezajlott kimaradások sokasága rontotta az európai energiaválságot, miközben Oroszország kevesebb földgázt áramol a kontinensre, és az Ukrajna feletti feszültség egyre nő.
Az EDF szerint a nukleáris teljesítmény 2022-ben várhatóan 295 és 315 terawattórára esik vissza a korábbi 300 és 330 terawattórás előrejelzéshez képest. A cég atomtermelése utoljára több mint három évtizede esett 300 terawattóra alá. A Morgan Stanley szerint a jövő évi volumen további csökkentésére kerülhet sor, amikor az EDF még ebben a hónapban közli a negyedik negyedéves eredményeket.
Amikor a kitűzött cél megközelíti a 300 terawattórát vagy az alatt van, aggodalomra ad okot a tél, illetve a kereslet és kínálat tekintetében
– mondta Emeric de Vigan, a francia COR-e energiaelemző cég vezérigazgatója.
Az EDF, amely már decemberben öt reaktorban is többször szüneteltette a termelést, miután korróziós repedéseket talált a erőműveiben, A francia atomóriás, amely egykor a nemzeti büszkeség forrása volt, több olyan reaktorkieséssel küszködött, amelyek rontották a bevételeiket. Az EDF részvényei 4,5 százalékot estek Párizsban.
Az Enappsys iparági tanácsadócég szerint Franciaország volt Európa legnagyobb nettó energiaexportőre a tavalyi év második felében, a bevételének 10 százaléka külföldről érkezett. A 2022-es nukleáris termelés csökkenése valószínűleg csökkenti az olyan országokba irányuló exportot, mint Németország és az Egyesült Királyság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.