A karbonmentes áramból termelt hidrogénnek fontos szerep jut Magyarország 2050-re elérendő klímasemlegességében – mutat rá a most induló projektjéről hírt adó közleményében az FGSZ Földgázszállító Zrt.
A társaság tavasztól azt vizsgálja majd a Miskolci Egyetemmel, hogy milyen energiatárolási lehetőségeket kínál a hidrogén földgázba keverése, és hogyan csökkenti a földgázfelhasználás üvegházhatású gázok kibocsátását.
„A Miskolci Egyetem kiemelkedő gázipari tudására alapozva a projekt keretében rendkívül értékes gyakorlati tudásanyagot halmozunk fel a hidrogén kapcsán a következő években az egyetemmel. Ennek eredményeként vállalatunk megalapozhatja képességét jövőbeni feladatai ellátására, az egyetem pedig a hidrogéngazdaság legfontosabb kutatóműhelyévé válhat” – fogalmazott a megállapodás aláírása után a közlemény szerint Ferencz I. Szabolcs, az FGSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója. „Amennyiben a hidrogéntermelés gazdaságilag kifizetődővé válik, a Flumen projekt keretében vizsgált tízszázalékos bekeverési arány elérése számításaink szerint évente mintegy 607 ezer tonnával csökkentené az ország szén-dioxid-kibocsátását, ha a bekevert hidrogén karbonmentes forrásból származik” – fejtette ki.
A projekt két fázisából az első fázis jelentős támogatást kap az Információs és Technológiai Minisztérium jóvoltából, de annak nagyságát nem írja a közlemény.
A pénz a bekevert hidrogén mérését, elszámolhatóságát és nyomon követhetőségét teszi lehetővé, amelyet kiegészít a helyi infrastruktúra építése és a speciális mérőeszközök beszerzése.
A Miskolci Egyetem egyébként részt vesz a zöldhidrogén előállítását és föld alatti tárolását célzó Akvamarin projektben is, így a most induló munkára az Akvamarin következő lépcsőjeként tekintenek. Később sor kerülhet az elosztói rendszerek hidrogénképességének vizsgálatára is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.